Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El becerisini ticarete döktü

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Denizlili Yasemin Kale, kızının daha sağlıklı oyuncaklarla büyümesi amacıyla başladığı Japonlar'ın oyuncak örme sanatı 'Amigurumi'yi ticari hayata taşıdı

Denizli'de bir ev hanımı, kızının kanserojen madde içermeyen oyuncaklarla oynamaması için amatör olarak öğrendiği Japonlar'ın şiş ve tığla yaptığı "Amigurumi" oyuncak örme sanatını geliştirdi, ürettiği bebekleri internet sitesi aracılığıyla dünyaya pazarlıyor. Yasemin Kale, 2007 yılında kızına hamileyken öğrendiği "Amigurumi" sanatını geliştirdi. Kale, bugüne kadar yaptığı bin 200 çizgi film karakterli oyuncaklarını kendi adına oluşturduğu internet sitesi üzerinden satışını gerçekleştiriyor. Kale'nin örgü oyuncakları, evine gelen ve internet sitesine giren vatandaşların ilgisini çekiyor. Kale, "Çin malı oyuncakların kanserojen madde içerdiği ve çocuk sağlığını tehdit ettiği" iddiaları karşısında, çocuğunun daha sağlıklı oyuncaklarla büyümesini istediğinden arayışa girdiğini söyledi.

BİR BEBEK 3 GÜNDE BİTİYOR

Araştırmaları sırasında Türkiye'de çok fazla bilinmeyen oyuncak örme sanatıyla tanıştığını, sağlıklı güvenli oyuncaklar üretmek amacıyla bu işe giriştiğini belirten Kale, şöyle devam etti: "Çocuğumun daha sağlıklı oyuncaklarla oynayarak büyümesi düşüncesiyle oyuncak örmeye başladım. İlk modelleri de evimizdeki oyuncaklara bakarak çıkardık. Bir süre sonra internette Japonlar'ın bu işe 'Amigurumi' sanatı dediklerini ve bu konuda ustalaştıklarını fark ettim. Her çocuğun en az bir tane örgü oyuncağı olmalıdır diyerek 2009 yılında oyuncak örme işini daha profesyonel hale getirdim. Şimdi aile olarak bu işe devam ediyoruz. Bir bebeği örmek 3 günümü alıyor, eğer çizgi film karakterini öreceksem buna iki hafta zaman ayırdığım da olabiliyor." El becerisini her geçen gün daha da geliştirdiğini ve üretimi arttırdığını bildiren Yasemin Kale, evinden ve internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiği satışlara ilginin giderek arttığını bildirdi, bebek fiyatının ise 50 lira ile 300 lira arasında değiştiği bilgisini verdi. Kale'nin bugün 6.5 yaşında olan kızı Ela Mercan Kale de örgü oyuncakları çok sevdiğini ve bebekleriyle oynamaktan mutlu olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El becerisini ticarete döktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN