Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kaş yapayım derken göz çıktı'

Büyükşehir'in, Mithatpaşa Caddesi'ndeki trafik düzenlemesine halk tepki gösterdi. Çalışmaların bitmesiyle daha da daralacak şeritler, trafiği olumsuz etkileyecek

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Mithatpaşa Caddesi'nin, Balçova Ata Caddesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arasındaki bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin trafik düzenlemesi, vatandaşlardan tepki görüyor. Daha önce trafik sıkışması olmayan ve 3 gidiş 3 geliş şeritten oluşan yoldaki trafik sıkışıklığı uzun kuyruklar oluşturuyor. Özellikle sabah işe gidiş, akşam eve dönüş saatlerinde içinden çıkılmaz bir hal alan, trafik kabusu Balçova'da hayatı olumsuz etkiliyor. Yol çalışmasının bitiminin ardından, yapılan yeni yolların şeritleri eskilerine oranla daha dar olacak. Özellikle orta refujlerin ve genişletilip şeritlerin daralması ise sürücüler ve bölge sakinleri tarafından tepki görüyor. Vatandaşlar ise neden böyle bir çalışma yapıldığına anlam veremedi. Alışveriş merkezleri bölgesi olan caddede yol çalışmasının bitiminin ardından ise sıkışıklığı daha da artacağı dikkatleri çekiyor. Özellikle yol kenarına park edecek araçlarla birlikte tek şeride düşecek olan yol, belediye otobüslerinin duraklarda yolcu indirip bindirmek için duracağı sırada trafiği kilitleyecek. Böylece eski hali 3 şerit olan yol tek şeride düşecek.

AĞAÇLAR SÖKÜLMÜŞTÜ

Trafik sıkışıklığının giderek artması üzerine vatandaşta sessizliğini bozarak, "Belediyemiz herkese eşit hizmet götürüyor, trafik sıkışıklığı olmayan yerleri de bozarak trafik sıkışıklığına uygun hale getiriyor" dedi. Yıllardır bölgede yaşadığını ve doğru düzgün trafik sıkışıklığını görmediğini belirten çevre sakinlerinden Mustafa Serim, "Biz, Büyükşehir Belediyesi'nin ne yapmaya çalıştığını anlamayadık. Düzgün akan trafiği neden bu hale getirdiler hiç bilmiyoruz. Bunca yatırım yaptılar bu yola, yazık günah. Benim bildiğim Avrupa'nın önemli kentlerinde trafik sıkışıklığını çözmek için dar olan yollar genişletilir. Bizim kentimizde bu mantık tersine işliyor. Aksine geniş olan yollar hizmet adı altında daraltılıyor. Bu cadde İzmir'in en geniş caddelerinden biriydi. Şimdi bu hale geldi. Kaş yapayım derken, göz çıkardılar. Yolu açtıklarından 1 hafta sonra kendilerine gelen tepkilerden anlarlar artık ne biçim yol yaptıklarını" dedi. Öte Mithatpaşa Caddesi üzerinde yapılan yol çalışması daha önce de 125 ağacın belediye tarafında sökülmesiyle gündeme gelmiş ve yoğun tartışmalara neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kaş yapayım derken göz çıktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN