Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplanma fiyaskosu

Giriş Tarihi: 27.5.2014

İzmir Karşıyaka'da toplanma merkezi olan lunaparka zaman içinde, ev ve rekraasyon alanları yapıldı. Bu duruma tepki gösteren İMO Başkanı Emekli, "Bu alanlar yapılardan arınmalı" dedi

Ege Denizi'nde geçtiğimiz cumartesi günü saat 12.25'te 6.5 büyüklüğündeki deprem, İzmirlilere büyük korku yaşattı. Yaşadığımız deprem sonrasında doğal afet sonrası toplanma yerlerini mercek altına aldık. İlk ilan edildiğinde sadece lunaparkın bulunduğu ve büyük bir açık alandan oluşan Karşıyaka'daki 14 No'lu Afet Sonrası İlk Toplanma Yeri, zaman içinde 4 apartman, sosyal tesis, oyun alanı ve kafeterya inşa edildi. İnşaa edilen bu yapıların olası bir depremde toplanan insanlar için tehlikeli olabileceğini belirten oda başkanları, "Afet toplanma yerlerinde yapılar bulunmamalı. Kıyılar ise en riskli alanlar" görüşünde birleşti. Depremin çok çabuk unutulduğunu dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, "İzmir'de 1999'da yapılan çalışmaya göre 6.5 şiddetinde depremde İzmir'in durumunu gözden geçiren bir çalışma yapılmıştı. Araştırmada İzmir'de neler yapılacağı sıralanıyordu. Fakat bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı. Kamu binalarından hastanelere, eğitim tesislerine ve kaymakamlık binalarına kadar yapılacak tüm çalışmaları içeriyordu. Ulaşım sisteminin, köprülerin ne durumda olacağını söylüyordu. Sadece okullarda ve bazı hastanelerde iyileştirme gördük. Pek fazla bir şey göremedik" dedi.

"UYGUN HALDE DEĞİLLER"
Deprem sonrası toplanma yerlerinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Emekli, "Karşıyaka'da belirlenen 14 No'lu Afet Sonrası İlk Toplanma Yeri'nde eskiden Lunapark vardı. Şimdi Lunapark'ın yerine konutlar açıldı. Burası insanların toplanma merkezi olarak aklında yer bulan bir alandı. Burayı bilen insanlar şu anda nereye gidecekler? Toplanmaya uygun olmayan bu alanın yerine başka bir yer bulunmalı. Aynı durum Şemikler'deki toplanma merkezi için de geçerli. Son düzenleme ile Şemikler'deki toplanma merkezinin kapasitesi azaldı. Bunlar hayat kurtaracak kadar önemli. Dolgu olan yerlerin gerçekten toplanma merkezi olarak kullanılabilir mi? Bu da akıllarda soru işareti bırakıyor. Bostanlı sahil kenarındaki toplanma merkezi olarak düşünülen yeşil alanlar çok riskli. Sadece buraları değil bütün afet toplanma merkezleri koşullara uygun mu? Park alanlarının afet toplanma olarak düşünülerek dizayn edilmesi lazım. Bu alan toplanmaya uygun hale getirilmeli" dedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da, depreme karşı güvenli bir kentleşme için popülist politikaların terk edilmesi gerektiğini belirtti, "Gerçek hazırlıklar süratle tamamlanmalı. Deprem master planı bu alanda yol gösterici bir belgedir. Bizim gibi riski yüksek kentlerde panik anlarında toplanabilecek alanların yeniden güncellenmesi gerekir. Kıyılar tehlikelidir. İzmir afet planı kapsamında ayrılmış olan alanlar kesinlikle yapılardır arındırılmalıdır. Toplanma alanları için parklar, büyük açık alanlar, Kültürpark gibi alanlar belirlenir. Bu tür alanlar yapılardan titizlikle korunması ve kent içi boşlukların kesinlikle korunması ve yapılaşmaya açılmaması gerekir" dedi.

SAHİL ŞERİDİ RİSKLİ
Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir'in düzlük alanlarının deprem için en riskli alanlar olduğunu belirtti. Prof. Akçığ, "Depremin Bayraklı sahil kesiminde yüksek şiddette hissedilmesinin sebebi zemin. Deprem dalgasının zemininin geçtiği fiziki özellikleri dolayısıyla yüksek hissedildi. Mesela Gümüşpala'da yaşayanlar depremi hissetmemiş. Deprem anında yıkımlar sadece binalardan kaynaklanmıyor. Zeminden kaynaklanıyor. Benim bir şey söylememe gerek yok. Mimarlar ve inşaat mühendisleri binaları ona göre dizayn etmeleri lazım. Kat yüksekliği ve bu parametreler belirlenmeli. Bayraklı, Yeni kent merkezi en sağlam binalar burada yapılmalı" dedi.

KAPASİTE DÜŞMEDİ
Karşıyaka Belediyesi yetkilileri, 14 No'lu Afet Sonrası İlk Toplanma Yerine yapılan binaların, toplanma yerinin kapasitesinin düşürmediğini söyledi. Lunaparkın bulunduğu zaman bölgenin imara açık olduğunu ifade eden yetkililer, "Bu bölge imara sonradan açılmadı. Valilik, bu bölgeyi afet sonrası toplanma yeri olarak belirlerken buraya yapılabilecek binaları bilerek bu bölgeyi ilan etti. Konut alanı ve sosyal tesisler ona göre yapıldı. İstenirse bölgenin kapasitesi artırılabilir" dedi. AFAD İzmir yetkilileri de, toplanma alanları ve acil durum senaryoları ile ilgili bilgilerin her 6 ayda bir yenilendiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplanma fiyaskosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN