Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alsancak'a gece baskını

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Egeli Sabah'ın Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde gece saatlerindeki işportacı işgaliyle haberi ses getirdi. Büyükşehir ve Konak belediyelerinin zabıtaları, seyyar satıcılara baskın düzenledi

İzmir'in gözde semtlerinden Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde gece 21.00'den sonra ortaya çıkan tezgah açanlara, seyyar satıcılara ve kebapçılara gece baskını düzenlendi. Egeli Sabah, manşetten "9'dan sonra Alsancak" başlığıyla verdiği haberi üzerine baskına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'ne bağlı 40'a yakın zabıta katıldı. Seyyar satıcılar ve tezgazlar yüzünden yürünemeyecek hale gelen Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin, Tarihi Kemeraltı Çarşısı gibi seyyar satıcıların istilasına uğramasına vatandaş tepki göstermişti.

ORTADAN KAYBOLDULAR

Operasyonun yapılacağı haberi alan seyyar satıcılar, zabıtalardan hemen önce tezgahlarını toplayarak kayıplara karıştı. Bomboş kalan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde zabıtalar, ancak birkaç tezgaha ve seyyar arabaya el koyabildi. Akşam saat 22.00'de başlayan operasyon gece sat 01.00'e kadar sürdü. Toplu halde Kıbrıs Şehitleri'ne giriş yapan zabıtalar, yapılan ilk denetimin ardından görev yerlerine ayrılarak nöbet tuttu.

ESNAF, DENETİMDEN MEMNUN

Vatandaşlar, ise gazetede çıkan haberin ardından zabıtaların böyle bir operasyana imza atması üzerine, "İlla ki gazetede haber mi olması gerekiyordu. Normal vatandaşın şikayeti şikayetten sayılmıyor mu?" diyerek tepki gösterdi. Öte yandan kayıt dışı ekonominin önlenmesi açısından denetimler çok önemli diyen Konak Belediyesi Zabıta Müdürü Engin Çetin, "Denetimlerimiz sürecek. Vatandaşımızı mağdur etmek istemiyoruz. Vergisini veren ile vermeyen arasında fark olmalı. Polis'in bize bu operasyonlarda desteği çok önemli onlar bize destek olduğu sürece bizde bu tür baskınlara devam edeceğiz. Son günlerde baskınlar yavaşlamıştı, duraksama olmuştu. Bunun nedeni de son zamanlarda kentte yaşanan gerginlikti" dedi. Fas'ın başkenti Marakeş'e gittim, oradaki kalabalık çarşının hali bile Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki manzaradan daha düzgündü diyen Kıbrıs Şehitleri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hami Torcu, "Bizler, vergilerini veren, yüksek kiralar ödeyen ve katma değer kazandıran esnaflarız. Biz bu durumdayken bizim karşımıza gelip, kira ödemeden, vergi vermeden, fiş kesmeden bizimle rekabet ediyorlar. Belediyeden ve devletin tüm kurumlarından bu denetimlerin devamlılığını istiyoruz" dedi. Gece saatlerinde trafiğe açılan Kıbrıs Şehitleri Caddesi için belediye tarafından bir çok önlem alınacağı öğrenildi. Seyyar satıcıların yanı sıra taksiciler ve korsan otoparkçıların mesken tuttuğu Kıbrıs Caddesi bundan böyle belirlenen saatlerde denetimli olarak trafiğe açılacak. Bölgede yaşayanlar ve ambulans, itfaiye ve polis araçlarının girişine açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak'a gece baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN