Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anormal bir durum yok'

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın İl Özel İdare mallarının Maliye Hazinesi'ne devredilmesi kararına AK Partili milletvekilleri destek verdi, "Devletin malı, devlette kaldı" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 28.5.2014
İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Özel İdaresi'ne ait mal ve taşınmazların Maliye Hazinesi'ne devredilmesi yönünde karara vardıklarını açıklamıştı. Karara, AK Parti İzmir milletvekillerinden destek geldi. AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "Devletin malı devlete kalmış. Bunda anormal bir durum yok. Devlet kamu hizmetleri için nerede faydalanacaksa gerekli kuruluşlara tahsisini yapar. Yani bugün burada belediyelerin kullandığı bir sürü kamu arazisi var. Bunu para karşılığı mı veriyor belediyelere? Hayır tahsis ediyor" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait ise "Hazine, devlet demek" derken, "Yani halkın malı bunlar. Dolayısıyla bu mallar kaçırılıyor gibi söylemler yanlış. İkincisi yine İzmirli kullanacak bu malları ama kontrol hazinede yani devlette olacak. Ama onlar istiyorlar ki illa biz alalım. Bunu İzmirli kullanacak, neden bu kadar problem çıkarıyorlar anlamıyorum. Manisa'da AK Parti yok, MHP var ama onlara verildi. Demek ki böyle güveni biraz daha sağlamaları gerekiyor. Başkanın ikide bir bunu polemik malzemesi yapması çok yanlış. Kendisi siyasi olduğu için her türlü şeyi söyleyebiliyor ancak Valinin ona cevap verme gibi bir lüksü yok. Önce şu teleferiği, metroyu bitirmesini istiyoruz" yorumunu yaptı.

KENTİN YARARI İÇİN

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, "İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri de kamudur. Milletin malıdır. Böyle ayrımcılık yapmayı doğru bulmuyorum. Sanki Büyükşehir'e verilince İzmir'in oluyor da kamuya verilince İzmir'in olmuyor mu? Bu taşınmazlar Maliye'nin İzmir'deki malı. Kararı uygun buluyorum. Maliye bu taşınmazları İzmir'deki ihtiyaca göre dağıtacaktır. Özellikle okul ve hastane binalarına çok ihtiyacımız var" dedi. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ise Özel İdare malının, devlet malı olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: "Hazine'ye devredilmesi gayet normaldir. Belediyenin değil ki. Belediye para vermiş de mi almış yani. Devletin malını hazineye devrettiler. Hazine de istediği yere dilediği yere, talep eden insanlara verir onu. Bunda anormal bir şey yok yani. Devletin malı devlete gidiyor başka bir yere gitmiyor. Bunlar zaten İzmirlinin hizmetine sunulacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anormal bir durum yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN