Belediye değil korku sarayı

Giriş Tarihi: 29.5.2014

İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı'na 8 yıl önce 'Depreme dayanıklı değil' raporu verildi. Ancak geçen sürede güçlendirme çalışması yapılmadı. Kiralık yer de bulanamadı. Tehlike sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı, deprem tehlikesini yakından hissediyor. Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılı Ekim ayında art arda meydana gelen depremlerden sonra çalışan personelin can ve mal güvenliğini sağlamak, hizmet binalarının depreme dayanıklılığını ölçmek için çalışma başlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı İktisadi İşletmeleri tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 ay süren çalışmalar sonucunda Büyükşehir Belediye Sarayı ile Buca Gediz'deki ESHOT Genel Müdürlüğü binalarının 1999 depremi sonrası yürürlüğe giren yeni deprem yönetmeliğine uygun olmadığı ve temellerinin güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı.

KOCAOĞLU'NA VERİLDİ

Aradan geçen 8 yıllık sürede kiralık bina arayışına girilse de belediye sarayının depreme karşı güçlendirilmesi yönünde hiçbir çalışma yapılamadı. Son olarak geçtiğimiz Cumartesi günü Merkez üssü Gökçeada olan 6.5'lik deprem İstanbul ve çevresinde olduğu gibi İzmir'de de ciddi şekilde hissedildi. Büyükşehir Belediye sarayı da depremde beşik gibi sallandı. Binanın bir çok yerinde sıvalar dökülürken blokların birleşme noktalarında çatlaklar oluştu. Depremin cumartesi günü olması nedeniyle normal koşullarda binada çalışan 1000'in üzerindeki personelin büyük bölümü depreme belediye sarayında yakalanmadı ama binanın çürük olması çalışanları tedirgin etti. Belediye çalışanları güçlendirme çalışmalarının yapılmamasına isyan etti ve "Güçlendirme yapılması için illaki birilerinin ölmesi mi gerek" diyerek tepki gösterdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı İktisadi İşletmeleri'nin yaptığı çalışmada binanın kolon ve kirişlerinden karot, çekiç örnekleri alındı. Binanın oturduğu zeminin ve çevresinin zemin sondaj ve etütleri gerçekleştirilip kolon ve kirişlerin özel cihazlarla röntgenleri çekildi. Araştırmalar sonucu her iki binanın da temellerinde güçlendirme yapılması gerekliliği ortaya çıktı. Her iki binayla ilgili rapor o süreçte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teslim edildi.

TEMELER GÜÇLENDİRİLECEKTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, vakfın hazırladığı rapor doğrultusunda her iki binanın güçlendirme projelerinin hazırlanabilmesi için ihaleye çıktı. Konak'taki Büyükşehir Belediye Sarayı için 13 Nisan 2007'de Buca Gediz'deki ESHOT Genel Müdürlük binası içinde 6 Nisan 2007'de güçlendirme projesi ihalesi gerçekleştirildi. Hazırlanan güçlendirme projeleri ışığında binaların temellerinin güçlendirilmesi öngörüldü. Hazırlanan güçlendirme projesi kapsamında binanın üst katlarındaki kolon ve kirişlerde güçlendirme çalışmasına gidilmezken bodrum kattaki kolon ve kirişlerin güçlendirilmesi planladı. Büyükşehir Belediye Sarayı, dolgu alana kurulduğu için binanın üzerine oturduğu kazıkların bağlantı yerleri tekrar gözden geçirilecekti. Bu kapsamda binaya ek kazık çakılması da gündeme geldi.. Güçlendirme çalışmaları sırasında binanın temelleri kazılarak açığa çıkarılacak ve sarılan demirlerle güçlendirilmesi öngörüldü. Ancak olmadı. Büyükşehir belediyesi 30 Mart yerel seçimleri ile birlikte sorumluluk alanını il sınırlarına kadar uzatılması, ilave olarak 9 ilçenin daha kendisine bağlanması ile birlikte iş yükünün artmasını gerekçe göstererek bakanlıktan bina kiralama için izin aldı. Belediye yetkilileri yer arayışlarının sürdüğünü yer bulunur bulunmaz belediye sarayının boşaltılacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye değil korku sarayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN