Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs Şehitleri işgalden kurtuldu

Egeli Sabah gücünü bir kez daha kanıtladı. Daha önce seyyar satıcılardan yürünemeyecek hale gelen Kıbrıs Şehitleri Caddesi, haberlerimiz sonrası işportadan arındı. Hak ettiği görünüme kavuştu

Giriş Tarihi: 30.5.2014
İzmir'in gözde semtlerinden Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin akşam saat 21.00'den sonraki halini görüntüleyen ve 26 Mayıs'ta "21.00'den sonra Alsancak" başlığıyla manşete taşıyan Egeli Sabah'ın haberi ses getirdi. Haberin ardından harekete geçen İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi Zabıta ekipleri her gün gece saat 02.00'ye kadar Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde nöbet tutuyor. Sivil ve resmi kıyafetli zabıta ekipleri seyyar satıcılara, kebapçılara göz açtırmıyor.

AÇIK RESTORAN GİBİYDİ

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda olduğu gibi kentin en işlek simge caddelerinden biri olan yaya trafiğine kapalı Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde hemen hemen her gün akşam saat 21.00'den sonra İzmir'e hiç yakışmayan manzaralar ortaya çıkıyordu. Akşam saatlerinde dükkanların kapanmasının ardından onlarca seyyar satıcı yerlere serdikleri bez parçalarının üzerine tezgah açmaya başlıyordu. Yol üzerine gelişigüzel açılan tezgahlarda parfüm, saat, oyunca, büjiteri ve makyaj malzemeleri, kitap, kemer, cüzdan, çanta, biblo ve poster görmek mümkündü. Bunların yanı sıra kokoreç, kebap, midye, poğaça, boyoz, pilav ve erik satıcılarıyla cadde adeta açık bir restorana dönüşüyordu. Saat satan Afrikalı gençlerin sayısında da artış yaşanırken, yabancı uyruklu oyuncak satıcıları da görülmeye başlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerini göreve çağıran Alsancak semti sakinleri, "Akşam saat 21.00'den sonra yolda yürümek mümkün değil. Evimizin yakınına onlarca işporta tezgahı açılıyor. Bundan rahatsız oluyoruz. Evimize girip çıkarken rahat edemiyoruz. Kebap kokusu ve mangal dumanından sokaklarda yürümekte zorlanıyoruz. Bu görüntüler Türkiye'nin en büyük üçüncü şehrine yakışmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri zaman zaman burada uygulama yapıyor ama yeterli olmuyor. Geceleri burada nöbetçi zabıta ekipleri bulunmalı ve etkin olmalı. Bu sorun ancak bu şekilde halledilir" diye isyan etmişti.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Hindistan sokaklarını aratmayan görüntülerin yaşandığı Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki seyyar satıcılara Egeli Sabah'ın haberinin ardından müdahale geldi. İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi zabıta ekipleri her gün aralıksız nöbetçi ekip bulundurmaya başladı. Seyyar satıcılara, işporta tezgahlarına göz açtırmayan ekipler, gece 02.00'ye kadar bölgede bulundu. Neredeyse her köşe başında bir zabıta ekibi beklerken, seyyar satıcılar da ürünlerini bırakıp normal bir vatandaş gibi gezerek zabıtaları kolladı. Zabıtaların bölgeden ayrılmadığını gören işportacılar tezgahlarını açamadan Alsancak'tan gitmek zorunda kaldı. Alsancak semt sakinleri ve çevre esnafı Egeli Sabah'a teşekkür ederken, "Sizin haberiniz sayesinde İzmir'in simge caddelerinden Kıbrıs Şehitleri çirkin görüntüden kurtuldu. İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi'ne de etkin çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. Önceden balkona ve pencereye çıkmak mümkün değildi. Dumandan çıkamıyorduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs Şehitleri işgalden kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN