Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damar tıkanıklığına amelİyatsız çözüm

Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay, damar tıkanıklıkları hakkında bilgiler verdi, tedavide uygulanan ameliyatsız yeni yöntemleri anlattı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay, bacak damarlarında oluşan tıkanıklıklar periferik damar hastalığı olarak da bilindiğini belirtti, "Tıkanmanın yeri, sayısı, tıkalı damarın uzunluğu ve tıkanıklığın akut (ani) ya da kronik (yavaş gelişen) olmasına göre hastada bacakta kangrene kadar gidebilen problemler oluşabilir. Bu bölgenin tıkanıklıkları daha çok yol yürümekle oluşan ve kalçada, baldırda oluşan ciddi bacak ağrısına ve topallamaya yol açar. Vücudumuzda en sık tıkanıklığı görülen periferik damarımız bacağımızın damarı olan yüzeyel femoral atardamarıdır. Bu bölgenin tıkanıklıkları daha çok yol yürümekle uyluk ve çoğunlukla dizaltında baldırda hissedilen bacak ağrısına yol açar" dedi.

KLİNİK BELİRTİLERİ

Damar tıkanıklıklarının belirtileri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Özalp Karabay, şöyle konuştu; "Damardaki daralmanın çok şiddetli olmadığı ya da daralma veya tıkanmanın yavaş geliştiği, kollaterallerin çok yetersiz olmadığı durumlarda bacaklara giden kan miktarı hasta istirahat ederken yeterli miktardadır, dolayısıyla hasta otururken ya da yatarken ağrı duymaz. Ancak hasta yürümeye başladığında bacak kaslarının kan ihtiyacı artar ve bacağa giden kan yetersiz kaldığından baldırda şiddetli ağrı meydana gelir. Bu baldır ağrısı, genellikle hasta belli bir mesafe yürüyünce başlar, oturup dinlenince geçer. Hasta yeniden yürümeye başlayınca ağrı aynı şekilde yeniden başlar."

TİTİZLİKLE İNCELENMELİ
Şeker hastalığı olanlarda daha çok diz altındaki damarlar tıkandığından ve kollateral gelişimi de az olduğundan ayak damarlarında ciddi kan akım azlığına ve kangrenlere neden olduğunu belirten Dr. Karabay, "Bir insanda bacak damarlarının tıkalı olması aterosklerozun genellikle yaygın olduğunu gösterir. Bu tür hastaların çoğunluğunda kalp damarlarında ve beyin damarlarında da ateroskleroza bağlı damar tıkanıklığı vardır ancak henüz enfarktüs ya da inme oluşmadığından hastanın bu tıkanıklıklardan klinik belirti vermediği için farkındalığı yoktur. Bu nedenle vücudun herhangi bir damarında tıkanıklık tespit edilen kişilerin öncelikli olarak bu üç önemli organı damar tıkanıklığı açısından titizlikle incelenmesi gerekir" dedi.

ÖZEL VE YENİ YÖNTEMLER
Bacağın hem atardamar hem de toplardamarında oluşan pıhtı ve buna bağlı gelişebilen gangren sonucu ayak kaybının önlenmesinde, pıhtının oluşturduğu tıkanıklığı açmak için cerrahi gerektirmeyen, lokal anestezi desteğiyle gerçekleştirilen özel ve yeni yöntemler, günümüzde modern tıpta başarıyla uygulanmaya başladığını belirten Prof. Dr. Karabay, bu yöntemlerle ilgili olarak şunları söyledi: "Kirli kanın dolaşımının sağlandığı toplardamar tıkanıklıklarının (Derin Ven Trombozu) tedavisinde ana toplardamara ultrason eşliğinde iğne ile girilerek işlemin yapılacağı özel katater toplardamar içine yerleştirilir. Ultrasonik dalgalar yayan çok ince bir tel ve onun dışında plastik kaplı, içerisinden kan eritici maddenin gönderebildiği bir katater yerleştirilir. Tel ile pıhtının içinden geçiliyor ve ultrasonik ses dalgaları ile birlikte pıhtı eritiliyor. Böylece hem pıhtı ilaçla yumuşatılırken ultrasonik dalga yada yüksek devirli katater ile pıhtı parçalanıp aspire edilerek tama yakın pıhtı eritilerek damar açıklığı sağlanmaktadır. Toplardamarların pıhtılaşmasına bağlı tıkanıklıklarında yapılan bu modern ve yenilikçi tedavi ile akciğerlere pıhtı atılması , uzun dönemdede ayakta yaralara yol açabilecek tıkanıklığa bağlı ciddi şişlikler önlenmiş olmakta, ayrıca hastalar çok kısa süredede işlerine dönebilmektedirler."

BACAK DAMARI ÇOK ÖNEMLİ

Bacak damarları tıkalı olan, yani periferik damar hastalığı olanlarda yapılan çalışmalar, bu hastalarda ölüm oranının yaklaşık 4-6 kat arttığını ve bu artışın da çok büyük ölçüde kalp ve beyin damar tıkanıklıklarına bağlı olduğunu gösterdiğini belirten Prof. Dr. Karabay, "Bu nedenle, periferik damar hastalığı tanısı alan tüm bireylerde, yaygın ateroskleroza karşı ilaç tedavisi verilmeli, hastanın kilo vermesi ve sigarayı bırakması sağlanmalı ve mutlaka kalp ve beyin damarlarının aterosklerozun neden olduğu damar tıkanıklığı açısından incelemesinin yapılması gereklidir.

İLAÇ VE EGZERSİZ
Ayak damarlarının tıkanıklıklarında, kalp ve beyin damarlarınında değerlendirilmesi çok önemli olduğundan bu organların damarlarının tıkanıklıkların da görüntülemesi önemli olduğunu belirten Dr. Karabay, "Bu hastalarda tam bir kalp damar muayenesi yapılarak doppler, MR, tomografi , anjioografik incelemeler istenerek öncelik sırasına ve konulan tanıya göre tedavi programı düzenlenebileir. Hastada damar tıkanıklığına bağlı şikayetlerin giderilmesinde, ilaç ve egzersiz tedavisi, balon ve stent tedavisi, cerrahi tedavi günümüzde başarıyla uygulanmaktadır. Kalp damar cerrahi merkezlerinde hibrid yöntemlerle ayak damar tıkanıklıklarında eş zamanlı olarak balon stent işlemiyle birlikte damar cerrahisi uygulanarak daha kısa sürede ve yüksek oranda ayak damarlarının açılması günümüzde hasta konforunu artıracak şekilde elde edilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damar tıkanıklığına amelİyatsız çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN