İzmir, daha fazla kokmaya başladı

Egeli Sabah'ın "Körfez'deki koku kabusu" haberleri sonrası, Büyükşehir ve İZSU yetkilileri çalışmalar başlattı. Ancak İzmirliler, halen Halkapınar'dan nefesini tutmadan geçemiyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte özellikle Bayraklı ve Salhane kıyılarından yükselen pis koku, her gün işten eve, evden işe giden vatandaşlar tarafından ciddi şekilde hissedilmeye başlandı. Egeli Sabah'ın İzmir gündemine taşıdığı 'Koku Kabusu' geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de gündeme bomba gibi düştü. AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin arasında geçen sert tartışmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Gazetemizin etkili yayınları ses getirdi. İZSU Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, İzmir Körfezi'ne kirlilik taşıyan Meles, Manda ve Arap Derelerinde 'koku harekatı' başlattı. Aradan geçen 20 günlük süreçte 3 dereden toplam 20 bin ton (1273 kamyon) malzeme çıkarıldı, yeni anfibik araç sayesinde derelerin bu güne kadar ulaşılamayan yerlerinde biriken ve kokuya neden olan atıklar da temizlendi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, temizlik çalışmalarının Haziran ayı ortasında tamamlanacağını duyurdu. Buna karşın havaların ısınmasıyla Halkapınar'da koku dayanılmaz hale geldi. Vatandaşlar da bu duruma tepki gösterdi.

ÇİLE HALİNE GELDİ
İzmirlilerin adeta çilesi haline gelen koku, geçtiğimiz günlerde havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kendini ciddi şekilde hissettirmeye başladı. Özellikle kentin 3 önemli deresi Manda, Meles, Arap'ın denizle buluştuğu Bayraklı, Salhane, Alaybey ve Bostanlı kıyılarında vatandaşlar kokudan ciddi şekilde rahatsızlık duymaya başladı. Özellikle hafta sonları kendilerini piknik yapmak için Bayraklı Sahili'ne atan vatandaşlar da karşılaştıkları manzara karşısında büyük rahatsızlık duymaya başladı. Egeli Sabah'ın etkili yayınları koku krizini önce Büyükşehir Belediye Meclisi'ne ardından da İzmir gündemine taşıdı. Büyükşehir Belediye Meclisinde İZSU'nun 2013 yılı faaliyet raporu görüşülürken AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

İZSU: ÇALIŞIYORUZ
Yaşananlar İZSU Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Haziran ayı ortasında derelerin yaza hazır hale getirileceği belirtilirken, 2 milyon liralık yatırımla bu yıl hizmete giren yüzergezer gemi diye tabir edilen amfibik dere temizlik aracı da çalışmalara hız verdi. Yağışsız zamanlarda Meles, Manda ve Arap derelerindeki durgun birikintilerde özellikle organik ve inorganik içerikli malzemelerin aşırı sıcaklarda kokuya neden olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Atılan malzemeler ve yağışların da etkisiyle içeri katı atık dolan derelerimizi yaza hazırlıyoruz. Amacımız yaz aylarında derelerimizdeki koku sorununu ortadan kaldırmak. Güçlü çamur pompaları, kimyasal madde ilavesi, amfibik gibi hem karada hem suda hareket edebilen ekipmanlarla kokuya ve atık kirliliğine yol açmadan gece gündüz gece çalışarak kısa sürede dere temizliklerini gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz yaz aylarında derelerimizdeki koku sorununu ortadan kaldırmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, daha fazla kokmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN