'Mide ağrısını geçiştirmeyin'

Giriş Tarihi: 31.5.2014

Buca Tıp Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Göktuğ Faik Önder, mide ile ilgili şikayetleri olanların, bu durumu kesinlikle dikkate almasını ve bir uzman doktora muayene olmasını önerdi

Buca Tıp Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Göktuğ Faik Önder, mide ve bağırsak sorunlarının başlıca nedenlerinden biri olan Helicobacter Pylori (H. Pylori) bakterisinin ülkemizde her 100 kişinin 70'inde bulunduğunu, çoğu kişinin de bu bakteriyi taşıdığını, ancak bundan habersiz olduğunu kaydetti. Hemen hemen tüm gastrit ve ülser ve de bazen mide kanserinin altında yatan nedenin H. Pylori adlı bakteriden kaynaklandığını söyleyen Dr. Önder, "Varlığı 90'lı yılların başında bulunan bu bakterinin insana nasıl bulaştığı henüz net bilinmiyor. Ancak genelde çocukluk yıllarında bulaşıyor. Bakteri özellikle hijyenik olmayan sağlıksız ortamlardan ve sulardan geçiyor" dedi. H. Pylori'nin ve mide hastalıklarının tanısında en güvenilir yöntemin endoskopi olduğunun altını çizen Dr. Önder, yoğun mide rahatsızlığı ve ailesinde ciddi mide hastalığı öyküsüne sahip olanların uzmanına başvurmasını ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda endoskopi yaptırmalarını önerdi. Öte yandan Dr. Önder, gerekli vakalarda özel bir antibiyotik tedavisiyle H. Pylori bakterisinin yok edilebilir olduğunu da söyledi.

AĞRI KESİCİLERE DİKKAT

Endoskopi yönteminin de gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde hastanın konforunun bozulmadan 10 dakika gibi kısa bir sürede sedasyonla yapıldığını belirten Dr. Önder, şöyle konuştu: "Kişi midesinde ekşime, yanma ya da ağrı problemleri yaşıyorsa veya istemsiz kilo kaybı, geçmeyen karın ağrıları, dışkıda kan görme gibi durumları varsa mutlaka hekim kontrolünden geçmeli. Birçok hastalıkta olduğu gibi mide rahatsızlıklarında da erken tanı hayati önem taşıyor. Bunun yanı sıra toplumumuzda ağrı kesici ilaçlar çok yaygın ve bilinçsizce kullanılıyor. Bu ilaçlar da mide asidini artırıyor, ülsere yol açıyor. Hatta mide kanamasına da sebep olabiliyor. Bu nedenle bu tür ilaçlar gerekmedikçe ve hekim kontrolü olmadan kullanılmamalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mide ağrısını geçiştirmeyin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN