Nakil sonrası kurduğu hayalleri gerçek oldu

Giriş Tarihi: 31.5.2014

Karaciğer yetmezliğiyle savaşan Op. Dr. Beken, organ nakliyle hayata döndü. Ardından İzmir'de tüm nakillerin yapılabilmesi için Medical Park İzmir Hastanesi'ni kurdu, büyük başarı sağladı

Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, karaciğer yetmezliğiyle savaştı, organ nakliyle hayata döndü. Ardından İzmir'de tüm nakillerin yapılabildiği hayaliyle Medical Park İzmir Hastanesi'ni kurdu. Hastanesinde ilk organ naklinin yapılması ile de büyük bir başarıya daha imza attı. Kadavradan alınan karaciğer, Doç. Dr. Ünal Aydın başkanlığında bir ekip tarafından 64 yaşındaki işadamı Abdi Özcan'a nakledildi. 2005 yılında karaciğer sirozu nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırılan Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, hayatla ölüm arasındaki ince çizgide yaşam mücadelesi verdi. Tek şansının kız kardeşi Ayfer Beken'in karaciğerinin olduğu anlaşıldı. Kız kardeşinin karaciğerinden alınan parçayla Dr. Beken yeniden hayata döndü. Bu süreçte, İzmir'e organ nakli operasyonlarının yapılabileceği özel bir hastane kurmaya karar veren Dr. Beken, Medikal Park Hastanesi ile bu yöndeki ilk adımını attı.

RUHSATLAR ALINDI

Medical Park Hastanesi'nin 2011 yılı sonunda hasta kabulüne başladığını belirten Op. Dr. Zafer Beken, "Bir taraftan genel hastanenin yapılandırılması, diğer taraftan üniversite hastanesi ile akreditasyon süreci başlatıldı. Hastanemiz artık dünya çapında ileri bir düzeye geldi. İlk yılımızda, Sağlık Bakanlığınca yapılan ulusal kalite değerlendirilmesinde en yüksek puanı aldık. İkinci yılımızda JCI sertifikası ile kalitemiz tescillendi. Karaciğer ve böbrek nakli ruhsatlarımızı da bir ay önce alarak nakil operasyonlarına başladık" diye konuştu. Amaçlarının hem hizmet yelpazesini yükseltmek hem de dünya standartlarında gelişmiş ülkelerin hizmet kalitesini oluşturabilmek olduğunu vurgu yapan Beken, "Hizmeti oluşturmak değil, kaliteyi oluşturmak önemli. Ülkemizde bu hizmetlerin bir çoğu kamu hastanelerinde verilmekte. Kamu hastanelerinde arzu ettiğimiz hizmet kalitesine ulaşmakta zorlanıyoruz. Gerek kalabalıktan, gerekse fiziki koşullardan dolayı. Biz bu süreçte nakil bekleyen tüm hasta guruplarına ulaşarak, sağlıklı koşullarda nakil işlemlerini yapmak istiyoruz" dedi.

MEDİCAL PARK'TA İLK ORGAN NAKLİ HEYECANI
Medical Park İzmir Hastanesi'nin karaciğer ve böbrek nakli ruhsatı almasının ardından hastanede ilk nakil gerçekleşti. Karaciğer yetmezliği yaşayan 64 yaşındaki Abdi Özcan'a, kadavradan alınan karaciğer, Doç. Dr. Ünal Aydın başkanlığındaki ekip tarafından nakledildi. Aliağa'da demir ticaretiyle uğraşan Abdi Özcan, bugüne kadar hastalığı nedeniyle 15 defa komaya girdiğini belirtti, "Karaciğer nakli için arandığımda Aliağa'daki evimdeydim. Gece acilden yatış yaptık. Ameliyatım uzun sürdü ama sıkıntı çekmedim, hiç bu kadar iyi olabileceğimi düşünmemiştim. Şuan bütün merdivenleri inip çıkabileceğimi düşünüyorum" dedi. Medical Park İzmir Hastanesi organ nakli bölüm başkanı ve genel cerrahi uzmanı Doç. Dr. Ünal Aydın ise, "Hastamızda karaciğere kan taşıyan damar pıhtı ile tamamen kapanıyor. Bu durumdaki hastalar ameliyata uygun olmayan vakalar olarak değerlendiriliyor. Fakat hastamıza kadavradan aldığımız karaciğeri başarı ile nakil ettik. Hastamız şu anda gayet sağlıklı" ifadelerinde bulundu.

DENEYİMLİ EKİP

Medical Park İzmir Hastanesi'nde gerçekleşen ilk organ naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Ünal Aydın, ilklerin her zaman heyecanlı olduğunu ifade etti, şunları söyledi: "Organ nakli hem dünyada hem ülkemizde uzun zamandır başarıyla gerçekleştirilen bir işlem. Biz İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesi Organ Nakli Merkezi olarak zaten tüm çalışmalarımızı tamamlamıştık. Ayrıca bu ekip Türkiye'de çok sayıda merkeze canlıdan karaciğer nakli noktasında başka merkezlere destek veren ve onların eğitimine katkı sağlayan deneyimli bir ekipti. O nedenle bizim hastanemizdeki ilk vaka olarak ifade edilmesine rağmen rağmen, ekip için çok iyi bildikleri bir rutinin tekrarıydı. İlk vaka herhangi bir kan transfüzyonu gerçekleştirilmeden nakledildi ve altıncı günde hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edilebildi. Ekibime bu başarısından dolayı teşekkür ediyorum." Doç. Dr. Ünal Aydın, Medical Park İzmir Hastanesi'nin, hastane bünyesinde kurulan organ nakli merkezi ile bölgedeki tüm hastaların karaciğer ve böbrek nakli konusunda tedavilerinin olabildiği, sağlıklarına kavuşabildiği başarılı bir uluslararası merkez olmasını hedeflediklerini belirtti.

BEKLEYEN KİŞİ FAZLA
Türkiye'de yapılan organ nakilleri ile organ nakli bekleyen hasta sayısı karşılaştırıldığında bakanlık verilerine göre, karaciğer nakli bekleyen hasta sayısının yıllık 4 bin civarında olduğunu belirten Doç. Dr. Ünal Aydın, "Nakil az yapıldığı için yılda yaklaşık iki bin den fazla hasta karaciğer nakli yapılamadığı için ölmektedir. Bu rakamların yanı sıra geçtiğimiz sene yapılan organ bağışı sadece 300 civarıdır. Ülkemizde, 2012 yılında 2 bin 779 vatandaşımızı bu imkanı sağlayamadığımız için kaybettik. 2013 yılında, maalesef bu sayı 5000'leri aşmıştır. Organ nakli yapacak yeterli sayıda hekim ve merkez bulunmasına rağmen gerek bilgisizlik gerekse organ bağısının yetersizliği nedeniyle pek çok hasta organ nakli yapılamadığı için kaybedilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil sonrası kurduğu hayalleri gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN