Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Göz boyamayın'

Her yıl, 'Dereleri temizliyoruz' açıklaması yapan Büyükşehir'e tepki gösteren vatandaşlar, "Demek ki çalışmalar kesin çözüm değil. Bu iş için harcanan paralara yazık oluyor" dedi

Giriş Tarihi: 1.6.2014
Yaz aylarına girilirken İzmir yine bir klasiği yaşıyor. Körfez'e akan dereler, kirlilik kaynakları bir türlü kurutulamadığı için kötü kokular yaymaya devam ediyor. Bu durum, hergün binlerce kişinin gelip-geçtiği Metro, İzban ve belediye otobüslerinin son durak yaptığı Halkapınar'da had safhaya çıkınca İzmirliler'in adeta isyan etmesine neden oldu. Bölgeden geçen vatandaşlar, "Büyükşehir bu soruna neden kesin çözüm bulamıyor. Her yıl, 'Temizledik, pırıl pırıl oldu' açıklamaları yapılıyor, ama kokunun önüne bir türlü geçilemiyor. Belediye başkanları artık dere ağızlarını temizlemekle bu işin çözülmediğini anlamalı. Kimse kimseyi kandırmasın" dediler.

BAŞBAKAN DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi 5 Haziran tarihinde İzmir'de düzenlediği mitingde, dereleri ve körfezi işaret ederek, "İzmir, pis kokuyor" demiş, CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ni suçlamıştı. Başbakan'ın bu ifadelerine ise başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere Başkan Aziz Kocaoğlu ve CHP'li vekillerden tepkiler yükselmişti. Aradan üç yıl gibi bir süre geçerken, İzmir'de su, altyapı ve kanalizasyondan sorumlu İZSU Genel Müdürlüğü, her yıl Melez, Arap Deresi ve Manda Çayı'nda onlarca iş makinası ve işçinin katıldığı günlerce süren çalışmalarla defalarca temizlik gerçekleştirmesine rağmen, sorun bir türlü çözülemedi. Başkan Aziz Kocaoğlu ise her defasında, "İnsanlarımız dereleri çöp kovası gibi kullanıyor" diyerek İzmirliler'i suçladı. Bölgenin, yoğun şekilde işyerleri ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bir nokta, aynı zamanda da kent içi ulaşım sistemlerinin kesiştiği mevkiide bulunduğunu ifade eden İzmirliler, "Derelerin bir türlü kalıcı olarak temizlenmemesinden, her yıl yaz başında başlayıp aylarca süren pis koku sorunundan bıktık. Buradan gelip geçemez olduk ama maalesef, metrosu da, otobüs hatları da buradan geçiyor. Özel aracınız bile olsa buradan geçmek zorundasınız. Koku adeta İzmir'in kaderi haline gelmiş durumda. Büyükşehir belediyesi onca imkanına rağmen bu işi neden çözemez bir türlü akıl sır erdiremiyoruz. Her yıl çalışma yapıldığını görüyoruz, ama yine de koku her yıl tekrarlanıyor. Demek ki, çalışmalar kesin çözüme yönelik değil. Eğer öyleyse İzmir'in bu iş için harcanan paralarına yazık oluyor" dedi.

"AZİZ BAŞKAN'A ANLATAMADIK"
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, ağır metaller de barındıran dere kaynaklı kirliliğin, "Yüzülebilir Körfez" hedefine darbe vurduğunu ifade etti, "İzmir Körfezi kendi kendini temizleyebilen dünyanın ender su yollarından biri. Eğer derelerden körfeze akan kirliliği engellerseniz, başka birşey yapmanıza, ve işgücü bağlamazına gerek kalmaz. Ama bunu belediye yönetimine ve Aziz Başkan'a bir türlü anlatamadık" diye konuştu. Yetkililere çağrıda bulunan Yaşar, derelerin delta ağızlarını temizleyerek bu işin çözülemeyeceğini, asıl sorunun kirletici kaynakların bertaraf edilmesiyle çözümlenebileceğini belirtti, "Her yıl harcadığınız paraları arıtma tesislerinin yapımı ve çalıştırılması için harcarsanız, sorunu kaynağında kurutursunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Göz boyamayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN