Vandallar İzmir'i yine yakıp yıktı

Giriş Tarihi: 2.6.2014

Gezi eylemlerini provoke eden marjinal gruplar, Alsancak'ı ateşe verdi. Kamu malı büyük zarar gördü. Vatandaşlar, vandallara tepki gösterdi

Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıl dönümü nedeniyle, İzmir'de düzenlenene anma etkinliklerinde bir grup taşkınlık yaparak yolları kapattı, elektrik direklerini, trafik lambalarını ile yön levhalarını yerlerinden sökerek barikat kurdu. İzmir'in malına zarar veren grup, kenti yine yakıp yıktı. Alsancak Talatpaşa Bulvarı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Pasaport İskelesi'nin olduğu bölgelere dağılarak çevreye zarar veren grup, polis tarafından gözaltına alındı.

ÇOCUKLARI KULLANDILAR

Gündoğdu Meydanı'nda toplanan eylemcilere, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri, bazı ilçe belediye başkanları ve CHP İzmir İl Teşkilatı Başkanı Ali Engin destek verdi. Akşam saatlerinde marjinal gruplar harekete geçti. 300 kişilik grup, Konak Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Marjinal gruplar, şiddet uygulayarak kamu mallarına zarar verdi. İzmir Ticaret Borsası önüne sloganlar atarak gelen gruba izinsiz eylem yaptığı ve taşkınlık çıkardığı gerekçesi ile polis müdahale etti. Göstericiler, polis müdahalesi sonrası marjinal gruplar ara sokaklara dağıldı. Birkaç dakika sonra Alsancak'ta tekrar ortaya çıkan marjinal guruplar bu sefer ortalığı savaş alanına çevirdi. Gazi İlkokulu ile Gündoğdu Meydanı arasında kalan yolu trafiğe kapatan göstericiler, İzmirlilerin vergileri ile yapılan kaldırımları, trafik lambalarını ve yön tabelalarını yerlerinden sökerek barikat yaptı. Aralarında Halk Bankası'nın da bulunduğu bir çok bankaya ve ATM'sine zarar verdi. Burada tekrar müdahale eden polis, 65 şiddet yanlısı göstericiyi gözaltına aldı. Olaylar sonrası ise göstericilerin barikat olarak kullandıkları tablea ve direkler ateşe verildi. Vandallar, polislere karşı ön saflarda çocukları kullandı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde en önde agresif tavırlar sergileyen ve 13 yaşında olduğunu iddia eden bir çocuk, polis tarafından göstericilerin arasından uzaklaştırıldı.

VALİ TOPRAK'TAN SERT MESAJLAR
İzmir Valisi Mustafa Toprak, olaylar sonrası Twitter'dan açıklama yaptı. Vali Toprak, "İzmir'de gezi olayları ile ilgili anma ve protesto amaçlı etkinliklere katılan marjinal gruplara, polise, çevreye, işyerlerine, banka ve bankamatiklere ve kamu binalarına karşı, taşlı, havai fişekli, molotoflu ve sapanlı saldırılar başlatıncaya kadar güvenlik görevlilerince hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Her zamanki gibi masum görünümlü eylemlerin içerisine sızan şiddet yanlısı anarşist ve marjinal grupların çevreye ve güvenlik görevlilerine saldırmaları, yollarda barikat kurmaları ve çevreyi tahrip etmeleri üzerine gerekli uyarılardan sonra kademeli bir şekilde müdahalede bulunulmuş, önceden organize olarak eyleme sızdıkları anlaşılan bu vandal gruplar dağıtılmıştır" dedi. Toprak, "İfade ve hak arama özgürlükleri adı altında şiddet içeren ve vandalizme kaçan hiçbir eyleme, tahribata ve sosyal yaşam alanlarının kısıtlanmasına müsade edilmeyecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandallar İzmir'i yine yakıp yıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN