Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'de solucanlı temizlik

İzmir Körfezi'nin kokusuna ve kirliliğine Büyükşehir'in çare üretmesi beklenirken, mucit öğrenciler solucanlı çözüm önerisi getirdi

Giriş Tarihi: 3.6.2014
İDDİALI PROJELER
Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Yaşamda Kalite Proje/ Fikir Yarışması'nda ilköğretim ve lise öğrencilerinin birbirinden iddialı projeleri yer aldı. Yaşar Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışmada doğanın gücünden yararlanan öğrenciler çevre dostu projeler ve fikirler sundular. İzmir'in Körfez temizliği için solucanları kullanan gençler orman yangınlarına karşı özel bir sprey geliştirdiler.

DALGA ENERJİSİNDEN ELEKTRİK
Kentin yenilenebilir enerji kaynağını da göz önüne alan öğrenciler ayrıca, rüzgar enerjisi ile çalışan otomobil, dalga enerjisinden de elektrik üretimini gerçekleştirme fikrini ortaya sundular. Yarışmaya katılan öğrencilerin çalışmalarından bazıları şöyle: Özel Çakabey Okulu'ndan Hüseyin Onur Onma ve Berke Kahraman, dalga enerjisinden elektrik üretti. Projede, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan dalganın hareket enerjisinden elektrik enerjisi üretmek amaçlandı.

SIRA DIŞI YÖNTEM İLGİ GÖRDÜ
Özel Ege Lisesi'nden Lidya İslamoğlu ve Batıhan Taşova, yangına direnen ağaçlar projesi ile göz doldurdu. Yine Özel Ege'den Doruk Ünal, Doruk Turanlı ise Körfez dibindeki çamur tabakasının temizlenmesi için sıra dışı bir yöntemle ağır metalleri topraktan arındırabilen kırmızı Kaliforniya solucanı kullanıldı. Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nden alınan arıtılmamış çamur üzerinde denenen solucanların çamurdaki kurşun oranını yok denecek kadar az bir seviyeye getirdiği tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'de solucanlı temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN