Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sefasını yaşadılar şimdi sıra cefada

İZSU'nun su faturası düzenlemesi, en çok tarife değişikliğinden haberdar olmayan yazlıkçılara vuracak. Villasının havuzunu dolduranlar, eski tarifeye göre 474 lira öderken, bu rakam yeni tarife ile 10 kat artarak 4 bin 720 liraya çıkacak

Giriş Tarihi: 3.6.2014
İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2 yıl önce tarım ve hayvancılık tarifesinde bahçesi olan yazlıkçılara tanıdığı yüzde 75'lik kıyağı geçtiğimiz haftalarda kaldırmıştı. Bu kapsamda özellikle sahil beldelerinde bu tarifeden yararlanarak sitelerindeki havuzları şebeke suyu dolduran vatandaşlar, büyük sürpriz yaşayacak. Tarife değişikliğinden haberdar olmayan yazlıkçılar, gelecek su faturaları ile kelimenin tam anlamı ile büyük şoka uğrayacak. Yeni tarifeye göre 20 metre uzunluğunda 15 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğindeki bir havuzu doldurmak için 600 metreküp su harcayan bir site sakini, eski tarifeye göre 474 lira öderken bu rakam yeni tarife ile 10 kat artarak 4 bin 720 liraya çıkacak. Bu da ucuz olduğu için 2 yıl boyunca şebeke suyu ile bahçe sulayan ve havuzunu dolduran vatandaşta soğuk duş etkisi yapacak.

ABONE SAYISI ARTTI
İZSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce Tarifeler Yönetmeliği'nde değişikliğe giderek ilçe ve beldelerde uygulanan tarım ve hayvancılık abone tipi tarifesini genişletti. Yeni tarife ile bahçeli konutların da ucuz su tarifesinden yararlanabilmesine olanak sağlandı. Suyun metreküp fiyatının 3 lira 12 kuruştan 0.79 kuruşa düşmesi çok sayıda abonenin bu tarifeye geçmesine neden oldu. İlk 1 yıl içinde tarım ve hayvancılık tarifesinden yararlananların sayısı 4 bin'den 11 bin'e çıktı. Su tüketimi de yüzde 30-40 oranında arttı. Bu da özellikle Özdere ve Gümüldür taraflarında yaz aylarında su sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Araştırmalar tarifede yapılan yüzde 75'lik indirimin suiistimallere neden olduğunu ortaya koydu. İZSU yetkilileri yaptıkları tespitlerde lüks villaların ve bahçesinde havuz olan yazlıkçıların havuzlarını ucuz olduğu için şebeke suyu ile doldurduklarını belirledi. Bunun üzerine İZSU eskiye dönüş için yeni taslak tarife hazırladı. Meclis gündemine taşınan önerge, CHP grup toplantısında seçim öncesi tepki çekeceği gerekçesi ile geri çekildi. Seçimlerin hemen ardından geri çekilen önerge tekrar gündeme alındı ve Mayıs ayı başında gerçekleşen İZSU Genel Kurulu'nda kabul edildi. 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan tarifeye göre daha önce tarım ve hayvancılık tarifesinden yararlanan vatandaşlar suyun metreküpüne 0.89 TL öderken yeni tarife ile 3 lira 43 kuruş ödemeye başlayacak. Bu da tarife değişikliğinden habersiz yazlıkçılarda soğuk duş etkisi yapacak.

FATURALAR KABARACAK
Örneğin 20 metre uzunluğunda 15 metre genişliğinde 2 metre derinliğinde bir havuzu 600 metreküp su ile dolduran bir vatandaş daha önce eski tarifeye göre 474 lira su parası öderken yeni tarifeye göre bu rakam 10 kat artarak 4 bin 720 liraya çıkacak. Bu da şebeke suyu ile bahçesini sulayan ve sitesindeki havuzu dolduran yazlıkçılara şok etkisi yapacak. Tarife değişikliğinden haberdar olmayan ve kabarık su faturalarını gören vatandaşlar kötü sürprizle karşı karşıya kalabilecek.
ert
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sefasını yaşadılar şimdi sıra cefada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN