Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat sevindirdi

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Mayıs'ta birlik tarafından kayda alınan ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16 arttığını ve 199 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Mayıs ayında birlik tarafından kayda alınan ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16'lık artış oranı ile 199 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Birlik rakamlarındaki ve Denizli toplam ihracat performansındaki artış oranlarının, ülke genelinin ihracat artış oranının üstünde seyrettiğini belirten Kocasert, "Türkiye ihracatı geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 6 artış ile Mayıs ayında 13.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde ise ülkemiz yüzde 8'lik artış ile 67.1 milyar dolarlık ihracata imza attı. Mayıs ayında birliğimiz tarafından kayda alınan ihracatımız ise, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16'lık artış oranı ile 199 milyon dolar olarak yapıldı. Ocak-Mayıs döneminde ise birliğimiz tarafından yüzde 17 oranında artış ile 976 milyon dolarlık ihracat kayda alındı. DENİB rakamlarındaki ve Denizli Toplam ihracat performansındaki artış oranları, ülke genelinin ihracat artış oranının üstünde seyretmeye devam ediyor" dedi.

İSTİKRAR ÖNEMLİ
Avrupa ülkeleri ekonomilerinde devam eden toparlanma sürecine paralel olarak Türkiye'nin bu ülkelere olan ihracatında arttığına dikkat çeken Kocasert, "Örneğin ülkemizin Almanya'ya ihracatında ilk 5 ayda yüzde 18'lik bir artış yakalandı. Benzer şekilde Denizli'nin de aynı ülkeye ihracat artışı oranı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Ana pazarlarımızdaki çift haneli ihracat artışların önümüzdeki aylarda da devam etmesi ihracat hedeflerine rahatlıkla ulaşılabileceğini ifade etmek mümkün. Her zaman söylediğimiz gibi kurlarda rekabetçi düzey kadar istikrar da önemli. Son dönemde kurların yükselmesinin ihracatı canlandırdığını görüyoruz" diye konuştu.

MANİSA YERİNİ KORUYOR
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, 2014 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Coşkun'un açıkladığı rakamlara göre Manisa, 2014 yılı Mayıs ayında en çok ihracat yapan iller sıralamasında 1 milyar 685 milyon dolar ile 7. sırada yer aldı. 8 yıldır 7. sırada yer alan Manisa, ihracatta yüzde 12.5'lik bir artış gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN