Çevrecilik örneği

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, satın aldığı 65 tane ağacı, Almanya'dan getirttiği özel makinalar sayesinde köklerine zarar vermeden, Bayraklı'daki Folkart Towers'ın bahçesine taşıdı

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Her yıl 5 Haziran'da kutlanan Dünya Çevre Günü'nde, bu sene anlamlı bir projeye imza atıldı. Folkart Yapı, Bornova'da satın aldığı Syngenta'a ait arsada yer alan 65 tane ağacı, yurt dışından getirdiği özel makinalar ile köklerine zarar vermeden, Bayraklı'daki Folkart Towers'ın bahçesine taşıdı. Ağaçların, dikimi Bayraklı'da bulunana Folkart Towers'da özel bir törenle gerçekleştirildi. Törene, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan da katıldı.

MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

Folkart'ın bina yapmak için aldığı arazide bulunan palmiye, hurma, nar, ceviz, zeytin, Japon kavağı, defen, incir, Malta eriği, yalancı karabiber, jakaranda, zakkum, erik ve oya ağaçlarını, zarar vermeden taşımak için 600 bin lira harcadı. Folkart'ın satın aldığı arazide yer alan 65 tane ağacı kesmek yerine taşıma kararı aldıklarını belirten Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Taşıyacağımız ağaçlar 50-60 yıllık, yaklaşık 2 ay sonra başlayacağımız inşaat için bu ağaçları kesmek içimize sinmedi. Fakat 'Nasıl taşıyabiliriz' diye düşündük ve ağaçları taşımak için çözüm aramaya başladık. En sonunda böyle bir sistem olduğunu gördük. Ağaçları taşımada kullanılan bu araçlardan dünyada birkaç tane varmış. Bu araçları sonunda Almanya'da bulduk. Özel olarak sırf bu iş için bu araçları İzmir'e getirttik. Bu işlem Dünya Çevre Günü'ne denk gelmesi bizi mutlu etti. Türkiye'de bir ağacın başka bir yere taşınabileceği bilinmiyor. Biraz maliyetli bir iş oldu ama ağacın değerine paha biçilemez" dedi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, nedeniyle ziyaret programlarının arasına Folkart Yapı'nın, ağaç taşıma törenini de ekleyen İzmir Valiliği Çevre ve Şehircili İl Müdürü Selahattin Varan, taşınan ilk ağacın dikimi için Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ile birlikte düğmeye bastı. Törende konuşan Varan, "Ağaçlara zarar vermeden taşıma işlemi çok pahalı bir çevrecilik örneğidir. Bugün burada yapılan iş çok önemli, herkesin bu işi örnek almasını tavsiye ediyorum. Ağaçları kesmek yerine taşımak herkese örnek olsun. Emeği geçen herkesi tebrik ederim" dedi. Törende yapılan konuşmaların ardından, Folkart Yapı'nın ağaçların taşınması için anlaştığı Avrupa'da bir milyondan fazla ağacı başarıyla taşımış dünyanın en seçkin transplantasyon firması olan Opitz Gmbh ile Co., tek tek ağaçların dikimine başladı. Bornova'daki araziden sökülen ağaçların bir kısmı Bayraklı'da bulunan Folkart Towers'ın bahçesine dikilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevrecilik örneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN