Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukları kullanıyorlar

İzmir'de Gezi olaylarının 1'inci yıldönümünü bahane eden vandallar, yine büyük maddi zararlar verdi. Fakat bu kendini bilmezlerin, 18 yaşından küçükleri öne sürmesi kafalarda soru işaretleri bıraktı

Giriş Tarihi: 7.6.2014
İzmir'de Gezi olaylarının 1'inci yıldönümünü bahane eden vandallar, kentteki vatandaş ve kamu mallarına büyük zarar verdi. Bu olayları gerçekleştirenlerin arasında 18 yaşından küçük çocukların olması düşündürücüydü. Basmane, Çankaya ve Alsancak'ı adeta savaş alanına çeviren vandallar, park halindeki 4 araca, 33 işyerine, 14 kamu binasına, 3 banka şubesine zarar verdi. Vandalların yürüyüş bahanesiyle çevreye verdikleri zarar güvenlik kameralarına da yansıdı. Olayların ardından gözaltına alınan 73 kişiden 44'ünün öğrenci, 9'unun ise yaşının 18'inden küçük olması dikkat çekti.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

Geçtiğimiz 31 Mayıs'ta Gezi olaylarının birinci yıldönümü nedeniyle toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup Gazi Bulvarı'ndan yolu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Şair Eşref Bulvarı, Montrö ve Lozan Meydanları'nı geçip Vasıf Çınar Bulvarı ve 2. Kordon'u kullanarak Gündoğdu Meydanı'na geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in de katıldığı Gündoğdu Meydanı'ndaki yıldönümü etkinliğinde kurulan platform üzerinden olaylarda hayatını kaybedenlerle ilgili anma, müzik dinletisi ve konuşmalar yapıldı. Akşam saat 21.00 itibariyle platformdan Taksim'e çıkmak isteyen gruplara müdahale edildiği ve etkinliğe son verildiği anonsu yapıldıktan sonra meydan boşalmaya başladı.

YÜZLERİ MASKELİ
Gündoğdu Meydanı'nda toplananların dağılmasının ardından Kaldıraç, Halkevleri ve Partizan gibi marjinal grupların önderliğinde toplanan yaklaşık 1500 kişilik grup, 2. Kordon üzerinden Konak Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yol üzerinde bulunan işyerlerine, bankalara, Kordon Orduevi, Fransız Konsolosluğu gibi binalara sprey boya ile yazı yazan Vandallar, yol üstündeki bankaların camlarını, ATM cihazlarını, otobüs duraklarını kırarak zarar verdi. Borsa kavşağında polis tarafından durdurulan grup içinden yüzleri maskeli Vandallar ekiplere taş, havai fişek, el yapımı ses bombası, bira ve soda şişeleri attılar. Ellerindeki sapanlarla demir ve cam bilye atarak polislerin kendilerini durdurmasını engellemek isteyen vandallar, kaldırım taşlarını sökerek fırlattılar. Polisin yaptığı uyarı ve ikazları dikkate almayan gruba TOMA ile su sıkıldı. Müdahale sonrası geri çekilen grup Ali Çetinkaya Bulvarı Gündoğdu Meydanı yakınında tekrar toplandı. Burada trafik ışıkları ve levhaları ile kaldırımları yerinden söken vandallar yola barikat kurdu. Yol kenarında park halinde duran araçları iterek barikat kuran marjinal gruplar polisle uzun süre çatıştı. Olaylardan sonra polis 73 kişiyi gözaltına aldı.

SAKINCALI MADDELER
Gözaltına alınan 73 kişiden 44'ünün lise ve üniversite öğrencisi, 9'unun da 18 yaşından küçük olması dikkat çekti. Ayrıca gözaltına alınanlardan Makedonya uyruklu bir şahıs Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilirken, bir kişinin de arandığı öğrenildi. Gözaltına alınan 73 kişiden 21'inin silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, kamu malına zarar vermek, görevi yaptırmamak için direnme, 2911 sayılı kanuna muhalefet gibi suçlardan emniyette kaydının olduğu bildirildi. Yakalanan kişilerin bazılarının sırt çantalarında yapılan aramalarda sapan, metal civa somunları, cam, demir bilye, denizci aydınlatma fişeği bulundu.

İLK HEDEF ATM VE CAMLAR OLDU
24 saat boyunca gözaltında tutulan 6 kişi, "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, görevli memura mukavemet, görevi yaptırmamak için direnme, mala zarar verme, kamu malına zarar verme" suçlarından İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. 6 kişi serbest kaldı. Türkiye İş Bankası Kordon Şubesi'nin 2 vitrin camı, 2 ATM cihazı, Burgonbank'ın 2 vitrin camı ile 1 ATM cihazı, Akbank'ın ATM cihazının vandallar tarafından kırıldığı öğrenildi. Ayrıca marjinal grupların Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü karşısındaki otobüs duraklarının camlarını kırdığı, geçtikleri bölgelerdeki kaldırım taşlarını söktükleri tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları kullanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN