Narlıdere'de işçi krizi

Giriş Tarihi: 11.6.2014

Aliağa'da 104 personelin işten çıkarılmasından sonra bu kez de Narlıdere'de 17 kişi kıyıma uğradı. Seçim sürecinde işten çıkarılmama sözü aldıklarını belirten Mutoğlu, "Hakkımızı arayacağız" dedi

İzmir'de yerel seçimlerin ardından Aliağa Belediyesi'ndeki 104 taşeron işçinin işten çıkarılmasının tepkileri halen sürerken, bu kez benzer bir olay Narlıdere Belediyesi'nde yaşandı. Kapanan İl Özel İdaresi personelini ihtiyaç fazlası olduğu gerekçesiyle geri çevirildiği Narlıdere Belediyesi'nde tasarruf tedbirleri kapsamında 9'u kadrolu, 8'i NAR-BEL'e bağlı 17 işçinin işine son verildi. Yerel seçimlerin ardından belediyelerde yaşanan işten çıkarmalara bir yenisi daha eklendi. MHP'nin yönetimde olduğu Aliağa Belediyesi'nde 104 işçinin işten çıkarılmasının ardından CHP'li Narlıdere Belediyesi'nde de işten çıkarmalar oldu. Narlıdere Belediyesi'nde kadrolu çalışan 9 işçi ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü gibi çeşitli birimlerde belediye şirketi NAR-BEL'e bağlı olarak görev yapan 8 taşeron işçi işten çıkarıldı. Aralarında 15 yıldır çalışan işçilerin de bulunduğu 17 belediye personelinin ihbar ve kıdem tazminatlarının ödendiği öğrenilirken, Narlıdere Belediyesi'nden işten çıkarmalarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. İşten çıkarmalarla ilgili devreye giren Belediye İş Sendikası İzmir Şubesi, belediye yöneticileriyle yaptığı görüşmelerden sonuç alınamazken, sendika üyeleri belediye önünde eylem yapma kararı aldı. Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç, işçileri işten çıkartmanın belediye bütçesinin düzeltmeyeceğini, daha farklı önlemler alınması gerektiğini belirtti, "Bütçe bu işten çıkartılan işçilerle mi düzelecek?" diye sitemde bulundu.

'GÖZDAĞI VERİYORLAR'
İhtiyaç fazlası görülen kadrolu işçilerin İzmir Valiliği'ne yazılacak bir yazı ile başka kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılmasının da mümkün olduğunu ancak bunun yerine işçilerin işlerine son verildiğini belirten Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu, sendika üyeleriyle birlikte dün saat 16.30'da belediye binası önünde açıklama yaptı. Yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanacakları açıklayan Mutoğlu, "Belediye ile toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, atılan bu adım tamamen işçiye ve sendikaya gözdağı verme girişimidir. İşçilerle görüşüp bir karar alacağız ve eylem planımızı hayata geçireceğiz. Bunun içerisinde gerekirse iş bırakma ve grev de olacaktır. Hukuksal ve demokratik zeminde anayasal haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Biz belediyeye zeytin dalı uzatıyoruz. İşçileri geri almasını bekliyoruz. Anlaşmazlık düzelmezse daha büyük eylemler yapacağız. Seçim zamanında işçi dostu olduğunu söyleyen Başkan Batur, hiçbir işçiyi işten çıkartmayacağını söylemişti. Ama şimdi işçileri sokağa attı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narlıdere'de işçi krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN