Güç birliği çağrısı

Sakız Odası heyetini ağırlayan Ekrem Demirtaş, yatçılık konusunda engellerin aşılması halinde Ada'nın turizmde büyük kazanımlar elde edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Sakız Ticaret Odası Başkanı Yorgos Yorgulis ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Yorgos Yorgulis başkanlığındaki Sakız Odası heyetini kabul eden İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, üniversite konusunda işbirliği geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, Ekonomi Üniversitesi'nde okuyacak öğrencilerin isterlerse haftasonları evlerine gidip, gelebileceğini anlattı. Ziyarette İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu ile İTO Meclis Üyesi Metin Akdurak da hazır bulundu. Vizeler konusundaki sıkıntıların biran önce çözülmesinin iki ülkenin de yararına olduğunu belirten Demirtaş, eğitim alanında da işbirliği çağrısında bulundu. Bugüne kadar çeşitli düzeylerde bu konuyu da dile getirdiklerini hatırlatan Demirtaş, "Ekonomi Üniversitesi'nin eğitim dili İngilizce. Ayrıca 4 Yunanlı hocamız da burada görev yapıyor. Sakız'dan okumak için Ekonomi Üniversitesi'ne gelen öğrenciler, hafta sonları da yine Ada'ya, evlerine gidebilir. Eğitim gördüğü sürece Türkçe'yi de öğrenirler. Bu sayede arasındaki ticareti de geliştiririz. Buradan size bir davetimiz de var. Göndereceğiniz bir öğrenciyi okulumuzda tam burslu olarak okutabiliriz" dedi.

VİZE SORUNU DEVAM EDİYOR

Vize konusunda yaşanan sıkıntıları da dile getiren Başkan Demirtaş, "Kapıdan vize sıkıntısının bir nebze de olsa çözülmesiyle adaya gidiş sayısında 100 bini bulduk. Fakat hala personel yetersizliği nedeniyle kapılardaki vize sorunu sürüyor" diye konuştu. Turizmdeki gelişmeler kadar ticaretin de gözetilmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, "Ticari gemilerin ve tırların Sakız'a girişinde de sorunlar var. Aynı zamanda yatlar da Sakız'a gitmesi durumunda benzer sıkıntıları yaşıyor. Çeşme Marina'da 500 yat var eğer Sakız adası yetkilileri bu sorunları çözerse Çeşme'deki bu yatların yüzde 10'u oraya gider, ekonomiye katkı sağlar" ifadelerini kullandı. Ada'nı nen az 500 yatak kapasiteli otellere de ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Demirtaş, yer gösterilmesi halinde kendisinin yatırımcı bulacağını kaydetti. Meclis Başkanı Rebii Akdurak da Türkiye ile Sakız arasındaki turizm hareketliliğin geliştiğine dikakt çekti.

'YOLCU SAYISI İKİ KATINA ÇIKAR'
Türkiye'den sırf akşam yemeği için bile Sakız Adası'na Türkleri götürebileceklerini aktaran Akdurak, "Akşam yemeğini yiyen bu kişilerin akşam 12 gibi Sakız'dan ayrılması gerekiyor. Ama Yunan Gümrük görevlileri o saate çalışmıyor. Gerekirse orada görevlendirilecek personelin ücretini biz verelim; yeter ki orası gece açık kalsın. Eğer bunu yapabilirsek 55 bin olan Türk yolcu sayısını 2 katına çıkarıp 100 bini bulabiliriz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güç birliği çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN