Otomobiliniz yaza hazır mı?

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Hava sıcaklığının giderek yükseldiği şu günlerde, tatil telaşı ve uzun yol hazırlıkları da gündemde. Bir sezonun yorgunluğunu atmaya hazırlandığınız şu günlerde, otomobiliniz bu yolculuğa hazır mı? Soğuk havalarda yorulan otomobilin kendine gelmesi için iyi bir kontrolden geçirilip, tıpkı insanlar gibi sıcaklığa adapte olması, hem trafik sizin hem de trafiğin güvenliği açısından önemli. Bu kontrollerde özellikle lastik, klima, soğutma, aydınlatma sistemleri, akü ve diğer tüm parçaların incelenmesi ve gerekiyorsa yenilenmesi gerekiyor. Bu değişimler sayesinde otomobilinizin uzun yolculuklara hazır olması sağlanır. Diğer tarafta periyodik bakımları düzenli olarak yapılan otomobillerde motor yağı, filtreler gibi sarf malzemeler genelde zamanında değiştirildiği için özel bir bakıma gerek duyulmadan yola çıkılabilir, fakat yine de küçük kontrolleri ihmal etmemek gerekir. Yani bu yaz deniz şortlarıyla otomobil iten, sıcaktan parçalanmış lastiklerini değiştiren sürücü ve yolcuları daha az yollarda gördüğümüz bir mevsim olsun.

NELER YAPILMALI?

Kış mevsiminde çok yorulan parçalardan biri olan aküde, özellikle saf su miktarı ve şarj durumu ihmal edilmemeli. Bu nedenle akünün genel olarak kontrol edilmesi, ömrünü tamamladıysa yenilenmesi gerekir. Klimanın çalışma verimini etkileyen klima gazı, mutlaka kontrol edilmelidir. Azalan lastik hava basıncı sonrası fren mesafesi uzayan araçta yakıt tüketimi artarken sürüş güvenliği de riske girer. Bu nedenle lastik hava basınçlarını 15-30 günde bir kontrol etmek, bu ömürlü parçada oluşan yıpranmalar karşısında yenilemek şart.

FARLAR VE SİLECEKLER

Kışın çok yorulan silecek ve silecek lastiklerine yaz yağmurlarında da iş düşebileceğini unutmamak lazım. Bu nedenle silecek lastikleri kontrol edilerek değiştirilmeli, ayrıca su fıskiyesinin ayarı da yapılmalıdır. Bakımları ihmal edilen araçlarda sıkça rastlanan motor harareti, otomobilin yolda kalmasının dışında yüksek masraflara yol açan büyük bir tehlikedir. Bu nedenle fan motoru, bağlantı hortumları, radyatör, termostat gibi parçalar mutlaka kontrol edilmelidir. Yolculuk sırasında soğutma sisteminin genleşme kabında mutlaka yeterli sıvının bulunması gerekir. Sürüş sırasında da soğutma sıvısı kontrol edilmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomobiliniz yaza hazır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN