Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Umut'ları yeşeriyor

Geçtiğimiz yıl İzmir'de 6 yaşındaki oğulları Umut'u maganda kurşununa kurban veren Ceylan Ailesi, bu günlerde yeniden bebek sahibi olmanın heyecanını yaşıyor

Giriş Tarihi: 13.6.2014
İzmir'de geçen yıl parkta oynarken rastgele açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın ailesi, bu günlerde değişik duygular yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde küçük Umut'un zanlısı, Can Kayı'nın davası görüldü. Duruşmaya gitmeme kararı alan Ufuk ve Gülhan çifti, zanlı Can Kayı'ya müebbet hapis cezası verildiğini avukatları Özge Eşsizhan'ın telefonuyla öğrendi. Baba Ceylan, sanığın müebbet hapis cezası aldığını duyduğunda ne sevinebildiğini ne de üzülebildiğini söyledi. Hala içinin acıdığını fakat bunu kelimelerle anlatamadığını belirten Ufuk Ceylan, "Kelimeler kifayetsiz kalıyor. Hala oğlumu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Karmaşık duygular içerisindeyim" dedi. Karışık duygular içinde olan anne Gülhan Ceylan'ın da 8.5 aylık hamile olduğu ortaya çıktı. Doğa isminde 10 yaşındaki bir kız çocukları bulunan Ceylan Ailesi, üçüncü çocuklarını kucaklarına alabilmek için gün sayıyor. Bu ay sonunda bir kız bebek dünyaya getirmesi beklenen Gülhan Ceylan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Doğum öncesi konuşmak istemeyen baba Ufuk Ceylan, eşinin hamile olduğunu doğruladı. Bebeğe ne isim koyulacağı henüz netlik kazanmazken, Ceylan Ailesi yeniden çocuk sahibi olmanın heyecanını yaşıyor.

YASA BOĞULMUŞLARDI

6 yaşındaki Umut Ceylan, geçen yıl 27 Ağustos akşamı ablası Doğa Ceylan ile parka gitmek istedi. Ceylan çifti, iki kardeşi evlerinin yakınındakı parka götürdü. Umut, bir süre parkta oyunlar oynadı. Umut'un annesi Gülhan Ceylan oğluna saatin geç olduğunu söyleyerek eve gitmeleri gerektiğini belirtti. Okuldan bir arkadaşını gören Umut, 'Anne ne olur, 5 dakika daha arkadaşımla oynayayım' dedi. Anne Gülhan Ceylan da oğlunu kıramadı. Okuldan arkadaşıyla oynamaya devam eden Umut, saat 22.30 sıralarında üzerinde bulunduğu kaydıraktan düştü. Sesi çıkmayan ve tişörtünden kan sızan küçük Umut, düşerken yaralandığı sanılarak ailesi tarafından otomobille hastaneye götürüldü. Hastanede öldüğü belirlenen küçük Umut'un vücudunu kontrol eden doktorlar, sırtının sağ tarafındaki kurşun yarasını fark etti. Durum, polise bildirildi. Umut Ceylan'ın ölüm haberi üzerine yıkılan, büyük üzüntü yaşayan Ceylan çifti, çocuklarının maganda kurşunuyla hayatı gözlerini yumduğunu öğrenince şok geçirdi. Ceylan Ailesi'nin küçük Umut'unu yaşamdan alan kurşunu kimin ateşlediğinin belirlenmesi ve yakalanması için çalışma başlatıldı. Yapılan balistik incelemede çocuğun ölümüne neden olan kurşunun, olayın ardından başka bir suç kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan ve "uyuşturucu kullanma, yaralama, hırsızlık" gibi suçlardan kaydı bulunan Can Kayı'da ele geçirilen silahtan çıktığı belirlendi. Sanık Kayı, yargılama sürecinde bu suçtan tahliye edilmiş, "Cinayete teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından yargılandığı başka bir davada 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış olması nedeniyle cezaevinde kalmaya devam etti. Önceki gün İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık Can Kayı müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

'BAŞKALARI ÖLMESİN!'
İçini Egeli Sabah'a döken acılı baba Ufuk Ceylan, sanığın müebbet hapis cezası aldığını duyduğunda ne sevinebildiğini ne de üzülebildiğini söyledi. Hala içinin acıdığını fakat bunu kelimelerle anlatamadığını belirten Ufuk Ceylan, "Kelimeler kifayetsiz kalıyor. Hala oğlumu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Karmaşık duygular içerisindeyim. İlk baştan beri adalete güvendiğimi söylemiştim. Adaletin yerini bulduğuna inanıyorum. İnşallah da doğrusu da budur. Bundan sonra inşallah hiç kimsenin canı yanmaz" dedi.

SİLAHLANMAYA HAYIR DEDİ!
İlk başından beri katilin en ağır cezayı alabilmesi için elinden dilinden ne geliyorsa yaptığını anlatan Ceylan, "Gerçekten gönül olarak da fiziken de çok yoruldum. Olaydan sonra verilen ceza gideni geri getirmiyor. Bireysel silahlanmaya karşı ağır cezalar getirilmeli ki başka canlar yanmasın. Her zaman başından beri bunu söyledim. Ufacık bir yaptırım olsa her şey çok farklı olur. Küçücük bir sigaraya bile kanun çıkarıldı. Olmadık yerde artık sigara içilmiyor. Bireysel silahlanmaya karşı da bir yasa çıksa keşke. Sezon yine açıldı. Aynı şey tekrarlanıyor. Havai fişekler ve silahlar atılıyor. Önüne geçilecek bir şey değil. Yaptırım olursa bu ve benzeri olaylar çok yaşanmaz. Uzun lafın kısası bireysel silahlanmaya karşı bir kanun çıkarılmalı, ağır cezaları olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Umut'ları yeşeriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN