Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'nin iki yüzü

İzmir Harmandalı'da yığılan çöpler hiçbir işe yaramadan bekliyor. Denizli'de ise katı atıklardan bir ilçenin yıllık ihtiyacını karşılayacak elektrik üretiliyor

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Çöp konusunda Ege'nin iki ilinde birbirinden çok farklı iki görüntü yaşanıyor. İzmir'de katı atıklar, çöp dağları oluşturmanın dışında bir işe yaramazken, Denizli'de ise çöplerden elektrik elde ediliyor. Günlük yaklaşık 700 ton evsel atığın toplandığı Denizli'de atıklar düzenli depolama sahasında işleniyor. Parçalanan çöpler zamanla metan gazı çıkarmaya başlıyor. Bu gazlar borular aracılığıyla alınarak işlenip elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çöp depolama sahası Denizli'ye önümüzdeki 30 yıl boyunca yetecek kapasiteye sahip. Yaklaşık olarak 3 bin konuta yetecek enerji üreten bu tesis, bir ilçenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılıyor. Çöpün geri dönüşümünü sağlamak için Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından evlerde eğitimler verildi. Camı, plastiği, mutfak çöpünü evlerde ayırmanın önemi vatandaşlara aktarıldı. Çöplerin etrafa koku yaymasını, diğer canlı türleriyle çevreye mikropların saçılmasını engellemek için gerekenler yapıldı. Türkiye'de örnek gösterilen bu uygulama ile 300 dönümlük alanda çöp depolamanın yanında çöplerin çevre ile olan temasını kesilmesiyle metan gazından elektrik elde ediliyor. Bu aynı zamanda ekonomik bir kazanç sağlıyor. Türkiye'ye örnek olan birçok çevresel yatırım gerçekleştirdiklerini ve bu sürdürdükleri çevre politikası sayesinde Türkiye'nin En Çevreci Belediyesi, Türkiye'nin En Temiz Kenti unvanlarını taşıdıklarını dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Dünyada çevresel krizler olduğunda o krizi sonlandırmak ve geriye dönüşü sağlamak mümkün olmayabilir. Bu hassasiyetle Denizli'de çok önemli çevresel politikalar uyguluyoruz. Biz vahşi depolama yerine düzenli depolama sahamızda çöpleri bertaraf ediyoruz. 2004 yılında 23 dekarlık alanda oluşturulan 'Entegre Katı Atık Depolama Tesisi' sayesinde atıklardan açığa çıkan metan gazını kullanarak elde edilen elektrik ile 3 bin eve yetecek elektrik üretiliyor" diye konuştu.

SU ARITMA DA CABASI

Denizli'de ayrıca Büyükşehir Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi de her gün ortalama 90 bin metreküp, yılda 32.850 bin metreküp atık su arıtıyor. Tarımsal vasıftaki suda balık bile yetişebiliyor. Atıksu Arıtma Tesisi'nde kurulan kojenerasyon ünitesinde atıksuyun arıtma prosesleri sonucu oluşan fazla çamurun çürütülmesiyle üretilen günlük 6 bin metreküplük metan gazından 483 kilovat saatlik elektrik enerjisi üretiliyor. Bu sistemle bu sayede metan gazının atmosfere verilmesinin de önüne geçiliyor. Atıksu Arıtma Tesisi'nin ihtiyacı olan enerji tüketiminin yüzde 55'i üretilen bu elektrik enerjisi ile karşılanmaktadır. Planlanan hidroelektrik enerji (HES) santrali ile de arıtılmış atıksu dan da yaklaşık 500 kilovat saatlik enerji üretimi ile sistemin yüzde 45'i de karşılanacaktır. Dolayısı ile santralin kurulumu ile atıksu arıtma tesisi elektrik ihtiyacını kendi kendine karşılamış olacaktır. Tesiste kanalizasyon sularının yanı sıra yağmur suları ile endüstri atıklarının da arıtımı gerçekleştiriliyor. Kirli sudan arıtma sonucunda; arıtılmış su, biyogaz ve çamur şeklinde üç ayrı yan ürün elde edilirken arıtılmış su ise temiz bir şekilde doğaya bırakılıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin çok özel bir çevre politikası olduğunu dile getiren Başkan Zolan, kurulan Elektrik Üretim Merkezi ile büyük bir tasarruf sağlandığını söyledi.

GERİ DÖNÜŞÜM UYGULANIYOR
Denizli'de arıtılmamış tek bir damla dahi su kalmayacak hedefiyle yola çıkıldığını ve gelinen noktada Türkiye'nin en modern atıksu arıtma tesislerinden birinin Denizli'de olduğuna dikkat çeken Başkan Zolan, "Oldukça değerli ve yaşamsal öneme sahip kaynaklardan biri olan suyu, tek bir damlasını bile ziyan etmeden değerlendiriyoruz. Atıksu Arıtma Tesisi'nden çıkan su tarımsal amaçlı kullanılırken yeni yapılan yatırımla tesise taşınan atık suların modern teknolojilerle arıtılması sonucu ortaya çıkan bazı ürünler ise çevreye zarar vermeden bertaraf ediliyor. Tesiste arıtımı gerçekleştirilen yağmur ve kanalizasyon sularından yan ürün olarak ortaya çıkan çürütülmüş çamur enerjiye dönüştürülüyor. Kurulan Elektrik Üretim Merkezi ile burada üretilen biyogazın elektrik ve ısı enerjisine dönüştürerek dev bir tasarruf projesine imza attık. Çöpten elektrik üretiyoruz, kanalizasyon atıklarından elektrik üretiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'nin iki yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN