Özgür KAYNAR: Babalara...

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Biricik kızım bir akşam elinde kağıtla kapıda beni karşıladı. "Bak" dedi, "Bugün çok güzel bir resim yaptım..." O zamanlar 3 yaşında ya vardı ya yoktu, resim yapmaya yeni yeni başlamıştı. Elime tutuşturduğu kağıda, annesini, kardeşini ve evimizi çizmişti. Çok sevdiği oyuncak kedisi bile vardı, bir ben yoktum! "Kenara köşeye sıkışmış olabilir miyim" diye baktım, baktım ama göremedim kendimi.

HÜZÜNLENDİM

Ne yalan söyleyeyim, hüzünlendim, içim burkuldu. Cevabını bilmeme rağmen yine de sordum: "Kızım ben neredeyim?.." Yanıtı hazırdı: "Baba sen iştesin..." Yaşamı ona öğretme görevim olan kızım, hiç unutamayacağım bir hayat dersi vermişti. O an için sanki o büyük, ben de küçüktüm, rollerimiz değişmişti. Neyi yanlış yaptığımı, çocukça duyguların berraklığıyla bana gösterdi. Daha önce gördüğüm hiçbir resim bana bu kadar çok şey anlatmamıştı. Çocukların anne sevgisinin yanında babalarından da ilgi ve yakınlık beklediğini bana öğreten kızımın resimli dersi, yarın kutlanacak Babalar Günü öncesinde hatırıma geldi. Çocuklarını uzaktan seven, "onlar için çalışıyorum" deyip kazandığı paranın ardına sığınan babalara ders olacak bir de kısa hikaye var. Şöyle... Bir çocuk, kendisiyle yeterince ilgilenmemesinden üzüntü duyduğu babasına, bir saatte kaç lira kazandığını sormuş. Yanıtı öğrendikten sonra kumbarasına koşmuş, o kadar para çıkarıp, "Şimdi benimle bir saat oynar mısın" demiş.

İHMAL ETMEYİN!

Babanın yüzü kızarmış, ne diyeceğini bilememiş. İş temposuna kendini kaptırıp ailesini ihmal eden babalar... Şiddetten arınmış, mutlu, huzurlu ve başarılı fertlerden oluşacak bir toplumun, babaların evlatlarına göstereceği sevgiye de bağlı olduğunu unutmayalım lütfen. Büyükten küçüğe geçen geleneksel aile modelimizdeki, uzaktan bakan, sevgisini göstermekten çekinen, sevecenliği otoritesinin sarsılması olarak gören tipik baba profiline de artık veda edelim. Çocuklarına dokunup şefkatle sarılan, onlara sevgisini gösterip değer verdiğini sergileyen babalarla annelerin yetiştireceği nesillere ihtiyacı var bu ülkenin. Ey babalar... Hadi hemen başlayın. Yarın, yılda bir kez kutlanan o özel günde size sürprizler yapacak çocuklarınıza siz de sürprizle karşılık verin. Çocuklarımızla daha çok ilgilenelim ki sevgiyle büyüsünler; hayatı, insanları ve tüm canlıları sevebilmenin güzelliğini daha o küçücük yaşlarda öğrensinler...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Babalara...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN