Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kule, yine kurudu

İzmir'in simgesi tarihi Saat Kulesi, hırsızların hedefi oldu. 12 musluğun çalınmasına isyan eden vatandaşlar, "Değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Neden önlem alınmıyor" dedi

Giriş Tarihi: 18.6.2014
İzmir'in simgesi Tarihi Saat Kulesi, haftanın başına hırsızlık şokuyla uyandı. Defalarca hırsızların hedefi haline gelen Tarihi Saat Kulesi'nin 12 musluğu çalındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bünyesinde olan Tarihi Saat Kulesi daha öncede hırsızların hedefi haline gelmiş ve yaklaşık birkaç ay önce Büyükşehir yetkilileri tarafından çalınanların yerine yenileri takılmıştı. Kentin tarihi dokusunu yansıtan Tarihi Saat Kulesi'nde yaşanan hırsızlığın sonuncusu geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Saat Kulesi'nin 4 ayağında bulunan toplam 12 musluk, diplerinden söküldü. Yaşanan hırsızlığın ardından, Tarihi Saat Kulesi son bir sene içinde dördüncü kez soyulmuş oldu. Kimliği belirsiz şahıslar tarafından çalınan muslukların hurdacılar olduğu düşünülürken, Emniyet güçleri ise konuyla ilgili olarak soruşturma başlattı.

TURİSTLER ŞAŞIRDI

Sıcak havaların etkisini göstermesiyle birlikte, bölgedeki halka açık tek musluk olan Tarihi Saat Kulesi'nin çeşmelerini kullanmak için gelen vatandaşlar ise şok oldu. Yerli ve yabancı turistin, uğrak yeri de olan Saat Kulesi'nin musluksuz çeşmelerini ve çöplüğe dönmüş lavabolarını gören turistler ise manzaraya anlam veremedi. Saat kulesinin daha öncede musluklarının yanı sıra kubbelerindeki alemler çalınmıştı ve Emniyet güçlerinin titiz çalışması sonucu alemler bir hurdacıda ortaya çıkmıştı. İzmir'in en önemli simgesinin, kentin bu kadar ortasındayken musluklarının çalınmasına tepki gösteren vatandaşlar ise, "Bu işi yapanlar vatan hainidir. Ne istediniz Saat Kulemiz'den. İnşallah kısa sürede muslukları bulunur ya da yerlerine yenileri takılır. Biz kendimizi bildik bileli yıllardır bu musluklardan su akar bir de şimdiki manzaraya bakın. Burası kentin sembolü, hiç mi hırsızlığa karşı önlem alınmıyor. Nasıl oluyor da adam kafasına göre 12 tane musluğu söküp, elini kolunu sallaya sallaya gidiyor anlam vermek güç" diyerek isyan etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kule, yine kurudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN