Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romanlara müjde

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Urla'da zor koşullarda yaşayan 200 Roman aileye sosyal konutlar yapılacağını ve seracılık eğitimi için kurslar açılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 18.6.2014
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Türkiye'de Romanlar için verdiği mücadeleye devam ediyor. Her fırsatta İzmir'in sosyal ve ekonomik açıdan kalkınması için Romanların yaşam kalitesinin artırılması gerektiğini vurgulayan Denizli, Konak'ta açılan meslek kursunda yaptığı açıklamada, Urla'da yaşayan romanlar için sosyal konut ve pilot seracılık projesinin müjdesini de verdi. Gürçeşme'de yaşayan kadınlar için açılan mum yapma kursuna katılan Denizli, önemli açıklamalar yaptı; "Kursumuza İŞKUR, Milli Eğitim ve Halk eğitim ve Çağdaş Romanlar Derneği destek veriyor. Her zaman şunu söylüyorum. İzmir'de Romanların yaşam kalitesini artırmadan İzmir'i hakettiği yere getirmek mümkün değil. Roman kardeşlerimizi daha iyi şartlarda yaşar hale getireceğiz. Onları meslek ve iş sahibi yapacağız. Kursumuza katılan 36 kursiyerimize 42 gün sonunda bir meslek kazandıracağız" dedi. Hedeflerinin kursiyerlerin eğitimini aldıkları alanda üretim yapan sanayi kuruluşlarıyla temasa geçmelerini sağlamak olduğunu belirten Denizli, "Meslek edindirmenin ardından kursiyerlerimizin iş bulmasını sağlayacağız. Daha sonra ise arkadaşlarımızın ürünlerini pazarlayabileceğimiz bir takım organizasyonlar kurmaya çalışıyoruz. Bu işin devamlılığını sağlayabilirsek bugün mum üretimini yarın başka bir üretim ile perçinleyebiliriz. Buradaki tüm kadın arkadaşlarımızın gözlerindeki ışıktan anlıyorum ki bu gün başladığımız kurs bittiğinde bir başka kurs daha başlayacak. Bölgede birçok kadınımız bu kurslarla iş sahibi olacak ve evlerine para götürmüş olacak" diye konuştu.

İSTİHDAM SAĞLAYACAK
İlknur Denizli, meslek edindirme kursunu ziyareti sonrası yaptığı açıklamalarda Urla'da zor koşullarda yaşayan Romanlara konut müjdesi verdi. Urla'da Romanlar için sosyal konutlar yapılacağını ve seracılık eğitimi için kurslar açılacağını söyleyen Denizli; "Urla'da yaşayan Roman kardeşlerimiz temel insan hakkı olan sağlıklı konutta yaşama imkânından mahrumlar. Bunun için bir şey yapılması gerekiyordu. Bu konuda çalışmalara başladık. Urla'da 200 Roman ailesi için sosyal konutlar inşa edeceğiz. Aynı zamanda Roman kardeşlerimizi meslek sahibi yapacağız. Önce seracılık eğitimi vereceğiz. Bölgenin üretim imkânını düşündüğümüzde seracılık öne çıkıyor. Bu sebeple seracılık eğitimi vereceğimiz kurslar açacağız. Urla'da başlayıp Türkiye'ye yayacağımız projemiz ülkemizdeki Romanlar için bir milat olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanlara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN