Memurların ulaşım isyanı

İzmir'de önceki gün belediye önünde sofra kuran Büyükşehir memurları, dün de metroda 3 yıl önce iptal edilen ulaşım kartlarını protesto etti. Sendika temsilcileri, "Eylemlerimiz devam edecek" dedi

Giriş Tarihi: 20.6.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Büyükşehir'de çalışan memurların örgütlü olduğu Tüm Bel Sen İzmir 1 No'lu şube arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma çıkmadı. Önceki gün kapatılan yemekhanenin yeniden açılması için Büyükşehir Belediyesi önünde sofra kuran memurlar, dün de 3 yıl önce iptal edilen ulaşım kartları ile Konak Metro İstasyonuna gitti. Güvenlik görevlilerinin kartlar geçersiz uyarılarına kulak asmayan memurlar, turnikelerden atlayarak ulaşım kartlarının iptal edilmesini protesto etti.

ALKIŞLI DESTEK GELDİ

Toplu sözleme görüşmesinde sosyal denge tazminatından ayrı ulaşım, yemek ihtiyaçlarının karşılanması başta olmak üzere taleplerine olumlu yanıt alamayan memurlar, eylemlerine dün de devam etti. Geçtiğiniz günlerde Büyükşehir Belediyesi önünde yemekhane taleplerine yönelik olarak karpuz, gevrek, peynir ve sudan oluşan dayanışma sofrası kuran memurlar, dün de belediye önünde toplanıp sazlı sözlü halay çekti. İzmir Müzisyenler Derneği üyelerinin de destek verdiği kalabalık grubun belediye sarayında, katlarda yapmak istediği alkışlı protesto eylemi, belediyenin güvenlik görevlilerine takıldı. Sendika üyeleri toplu olarak içeri girmek isterken güvenlik görevlileri memurların içeri tek tek girebileceklerini söyledi. Grup adına açıklama yapan sendika yöneticileri bu güne kadar birçok barikatla karşılaştıklarını hepsini de aşmasını bildiklerini belirtti, bu sefer kendileri gibi memur olan güvenlik görevlileri ile karşı karşıya gelmeyeceklerini söyledi. Daha sonra Büyükşehir Belediye Sarayı başkanlık girişi önünde toplanan kalabalık grup, burada da bir süre alkışlı protestolarına devam etti. Grup buradan da 3 yıl öncesine kadar toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarına olanak tanıyan ve daha sonra iptal edilen ulaşım kartları ile metroya binmek üzere Konak Metro İstasyonu'na gitti. İptal edilen ulaşım kartlarıyla turnikelerden geçmek isteyen memurlara güvenlik görevlileri kartların geçersiz olduğunu söylese de memurların turnikelerin üzerinden atlayarak istasyona girdiği gözlendi. Metro istasyonunda açıklama yapan Tüm Bel Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ulus Bozkır, kendilerini belediye sarayına almayarak görmezden gelen zihniyeti kınadıklarını söyledi, "Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere bizi görmezden gelen zihniyeti biz de belediye binasından içeri sokmayacağız" diye tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurların ulaşım isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN