Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harmandalı, ikinci Ümraniye olmasın!

Giriş Tarihi: 22.6.2014

1993'te İstanbul Ümraniye Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen patlamayı örnek gösteren bölge sakinleri, "Başka canların yanmaması için Harmandalı'ya acilen önlem alınmalı" dedi

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle çöpler sıkıştırılıyor. Bugüne kadar üstü üste yığılan çöpler nedeniyle bölgenin coğrafi yapısı bile değişti. Eskiden bölgede bulunan yaklaşık 200 metre derinliğindeki vadinin içi çöple dolduktan sonra vadiden eser kalmadı.

27 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Harmandalı'nda metan gazı patlamasının her an yaşanması beklenen bir gerçek. 1993'te İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen patlamada 27 kişi ölmüş, 12 kişi ise kaybolmuştu. Yaşanan bu faciayı hatırlayarak büyük bir tedirginlik ve korku yaşayan Harmandalı sakinleri, "Harmandalı'nda ikinci Ümraniye olmasın. Harmandalı patlamadan, başka canlar yaşanmadan önlem alınsın. Aziz Bey bir gece Harmandalı'nda kalsın bakalım durabilecek mi?" dedi. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda toplanan çöpler 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Ayrıştırma ünitesi bulunmayan Harmandalı'nda çöplerin içindeki organik maddelerin bakteriler tarafından çürümesiyle açığa çıkan metan gazının sıkışması sonucu her an patlama meydana gelebilir. 1993 yılında 27 kişinin öldüğü 12 kişinin de kaybolduğu İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen patlamayı hatırlayan Harmandalı sakinleri de bu nedenle ömrünü dolduran depolama alanının kapatılıp taşınmasını istiyor. Çöp kokusundan pencerelerini dahi açamayan ve her gün bu sorunu yaşayan çevre sakinleri hem kokudan hem de sineklerden bıkmış durumda. Çöp kokusunun haricinde sürekli geçen çöp arabalarından da rahatsız olduğunu belirten kuaför Berkant Zorlu, "Çöp sularını yollara akıtarak gidiyorlar. Yollar çok kötü kokuyor. Yerleşim yerlerinin bitişiğindeki bu tesisin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Kokudan kapı pencere açamıyoruz. Pencereler kapalı olduğunda bile koku içeri geçiyor" diye konuştu. Çiğli Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ufuk Ünnü ise, "20-25 defa yol keserek eylem yaptık. En az 10-15 bin kişi bu bölgede yaşıyor. Neredeyse bir ilçe büyüklüğündeyiz. Kokunun yanında sinekler de çok rahatsız ediyor. Nefes alamaz hale geldik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu alanı kaldırana kadar düzenli olarak ilaçlama yapmasını istiyoruz. Burada patlama riski var. Harmandalı ikinci Ümraniye olmasın. Patlama olacak diye çok korkuyoruz" dedi.

MİSAFİR KAÇIP GİDİYOR

4senedir Harmandalı'nda yaşadığını söyleyen plastik fabrikasında işçi olarak çalışan 32 yaşındaki Mehmet Tayman, "Yaz kış koku işkencesi yaşıyoruz. Borulardan gelen koku burnumuzun direğini kırıyor. Çok fazla sinek oluyor. Kireçleme yapıyorlar. O kireçler kuruduktan sonra rüzgarın etkisiyle uçup üzerimize geliyor. Ayrıca çöp kamyonlarının geçerken yola akıttığı suların her gün temizlenmesi gerekiyor" dedi. 1 çocuk annesi ev hanımı Zühriye Çapakçur, "5 yıldır Harmandalı'nda oturuyorum. Evimize gelen misafir kokudan rahatsız olduğu için bir daha gelmek istemiyor. Yaz sıcağında kokudan kapı pencere kapatıyoruz. Koku ve sinekler dayanılmaz hale geldi" dedi.

KOCAOĞLU'NA DAVET

62 yaşındaki Zafer Güneş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu 1 gece Harmandalı'nda kalmaya davet etti. Güneş, "Aziz Bey, 1 gece gelsin burada misafirimiz olsun. Bakalım kokuya dayanabilecek mi? O zaman bizi daha iyi anlar" dedi. 7 yıldır Harmandalı'nda yaşadığını söyleyen ev hanımı Gülay Arat ise, "Evimize çöplük nedeniyle yabancı misafir eksik olmuyor. Yılan ve sivri sinek geliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harmandalı, ikinci Ümraniye olmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN