Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 bin aboneye su faturası şoku

Giriş Tarihi: 23.6.2014

Yeni dönemle birlikte Büyükşehir sınırlarına çekilen 9 ilçede devirteslim işlemleri gecikti. Bu kapsamda İZSU yetkilileri, Mayıs ve Haziran aylarında su sayaçlarını okuyamadı. Kabarık faturayı ödeyememe korkusu yaşayan vatandaşlar, yetkilileri göreve davet etti

30 Mart yerel seçimleri ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanı il sınırlarına çekildi. Böylece daha önce metropol dışında kalan Kınık, Bergama, Dikili, Ödemiş, Tire, Beydağ, Kiraz, Çeşme ve Karaburun Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil oldu. Yeni düzenleme ile birlikte daha önce ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilen su faturalarını 1 Nisan'dan itibaren İZSU Genel Müdürlüğünün tahsil edecek olması sıkıntı yarattı. Devir işlemleri geç tamamlandığı için Mayıs ve Haziran aylarında metropole yeni katılan ilçelerdeki yaklaşık 300 bin abonenin su sayaçları okunamadı. Su faturalarının yüklü gelecek olması vatandaşın gözünü korkuttu. Vatandaş bir an önce su sayaçlarının okuma işlemlerinin gerçekleştirilmesini isterken, İZSU yetkilileri çalışmaların sürdüğünü belirtti. İl Özel İdaresi kapanmasıyla, belde belediyeler de bağlı bulundukları ilçe belediyelerinin mahallesi oldu. Yeni düzenleme ile birlikte metropol dışındaki ilçe belediyelerin verdiği mezbaha, itfaiye, mezarlık, hal, içme suyu, kanalizasyon, arıtma gibi hizmetler de Büyükşehir sorumluluğuna geçti. Durum böyle olunca daha önce ilçe belediyeler tarafından gerçekleştirilen içme suyu bedelleri tahsilatı da yasa ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü'ne geçti. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir, söz konusu hizmet birimlerini ilçe belediyelerden devralmak için işlem başlattı.

GECİKME DOĞRULANDI

Devir işlemleri uzayınca ilçelerdeki bir çok hizmette olduğu gibi içme suyu bedellerinin tahsilinde de aksamalar meydana geldi. Metropole yeni bağlanan Bergama, Kınık, Dikili, Ödemiş, Beydağ, Tire, Çeşme, Karaburun ve Kiraz'da Nisan ayından bu yana su sayaçları okunamadı. Okuma işlemi gerçekleşmeyince su tüketimleri de faturaya dökülemedi. Durum böyle olunca şimdiden 3 aylık tüketim miktarları toplamda dar ve orta gelirli vatandaş için önemli rakamlara ulaştı. Vatandaş okunmayan su faturalarının bir an önce okunmasını aksi takdirde her geçen gün biriken su borçları konusunda ödeme zorlukları yaşanabileceği konusunda İZSU yetkililerini uyardı. Biriken su faturalarını ödeme konusunda kendilerine kolaylık gösterilmesini isteyen vatandaşlar yetkilileri göreve çağırdı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri ise Nisan ayından bu yana su sayaçlarının okunmadığını doğruladı. Yetkililer aksaklığın devir işlemlerinin gecikmesinden kaynaklandığını söyledi. Bazı ilçelerde tahsilat vezneleri konusunda sıkıntı yaşandığını belirten yetkililer tüm ilçelerdeki sayaç okuma işleminin Temmuz ayına kadar tamamlanmasını hedeflendiğini belirtti.

BİRİKEN BORÇLARA TAKSİT KOLAYLIĞI
Biriken su faturalarının ödenmesi konusunda vatandaşa kolaylık sağlanacağını müjdeleyen İZSU yetkilileri; "Su kullanım bedelinin taksitlendirilmesini isteyen vatandaşlara taksit kolaylığı sağlanacak" diye konuştu. Metropole yeni bağlanan 9 ilçe arasında yer alan Çeşme'de sayaç okuma ve tahsilat işlemlerine başlandığını belirten yetkililer; "Karaburun'da da tüm hazırlıklar tamamlandı. Bugün ya da yarın orada da işlemlere başlanacak. Diğer ilçelerde ise tüm devir işlemleri tamamlandı" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde tüm bu iş ve işlemler için yeni bir daire başkanlığı kurulduğunu belirten yetkililer, şöyle devam etti; "Personele verdiğimiz sayaç okuma eğitimlerimiz sürüyor. Bizim planlamamıza göre Temmuz ayında tüm ilçelerde yeni düzenlemeyi başlatmaktı. 9 ilçenin tamamında geçmiş borçların tahsilat ve yeni abonelik işlemlerine başlandı." Yetkililer bazı ilçelerde tahsilat vezneleri konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 bin aboneye su faturası şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN