Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bergama'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Bergama, Doha'da düzenlenen UNESCO 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesi'ne 999. sıradan kabul edildi. Bu kararı Bergamalılar davul, zurna ile kutladı

Giriş Tarihi: 24.6.2014
İzmir'in ören yerleri bakımından en zengin ilçeleri arasında yer alan Bergama, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Katar'ın başkenti Doha'daki 38. Dünya Kültür Mirası Komitesi Toplantısı'nda Bergama, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi. Komitesi üyesi 21 ülkenin de oylarını alan Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girerek dünyanın 999. mirası oldu. Bünyesinde Asklepion, Kızıl Avlu, Bazalika ve Bergama kalesi gibi bir çok tarihi ören yerini bünyesinde barındıran İzmir'in Bergama ilçesi, Pazar günü Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Dünya Kültür Mirası Komisyonu tarafından Dünya Kültür Mirası listesine girdi. Önceki gün akşam saatlerinde sonuçlanan oylama ilçede büyük sevinç yarattı. Bergamalılar Doha'daki oylama sonucunu davul, zurna ve klarnet eşliğinde kutladı. İlçe meydanında düzenlenen kutlamalarda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Türkiye'de UNESCO adaylığı sürecini en hızlı ilerleten bölgenin Bergama olduğunu kaydetti. Dünyanın 999. mirası kabul edilen Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişi coşku ve sevinçle kutlandı. Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlamalarda Bergamalılar müzik ve havai fişek gösterileri eşliğinde dünya mirası olmanın coşkusunu doyasıya yaşadı.

'DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ'
Kutlamaların açılış konuşmasını gerçekleştiren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Bu gün bizim için çok önemli ve unutamayacağımız bir gün. Çok kez bu sahnede konuşma yaptım. Fakat Bergama adına en çok heyecan duyduğum ve en mutlu olduğum akşam bu akşam. Bu süreçten sonra Bergama'da kısa süre zarfında olmasa da önümüzdeki iki yıl içinde birçok değişiklik olacağını düşünüyorum. Bu sadece Bergama'yı değil Kültür Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı'nı da ilgilendiren bir süreç. Çünkü artık Türkiye bir anlaşmaya imza atıyor, UNESCO'nun dünya mirası ilan ettiği bu yeri koruyacağına dair. Akropol, Asklepion, Kızıl Avlu ve daha birçok tarihi değer olmak üzere 850 hektarlık bir alan dünya mirası listesine girdi. Ve Türkiye'de İstanbul'dan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren en geniş alan. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere Bergama şimdiye kadar almak konusunda zorlandığı bir takım destekleri alabilecek. Artık Bergama'ya daha farklı bir gözle bakılmak zorunda. Turizm konusunda daha fazla turistin Bergama'yı ziyaret ettiği ve konaklama yerlerinin arttığı bir Bergama'yı ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz. Dere ıslahları başta olmak üzere ve bir çok restorasyon çalışması yapacağız. Bergama'nın bu süreçten sonra uluslararası bir çok fondan ve desteklerden yararlanma imkanı olacaktır" dedi.

HEDEF BELİRLENDİ
Ören ve tarihi yerler bakımında 850 hektarlık alan koruma altına alındı. Turizm açısından ilk olarak yatak kapasitesi artırılacak. Sosyal ve kültürel alanlar çoğaltılacak. Mehmet Gönenç, Dünya Mirası olan Bergama'yı bilim ve sanatta ilk akla gelen yer haline getirmenin ilk hedefleri olduğunu belirtti, "Efes Antik Kenti ve Bergama'nın İZBAN ile birbirine bağlanması halinde de Ege turizmi kazanacak" dedi.

TÜRKİYE'NİN DÜNYA MİRASLARI
İstanbul'un Tarihi Alanları
Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası
Hattuşaş-Hitit Başkenti
Nemrut Dağı
Xanthos-Letoon
Safranbolu Şehri
Truva Antik Kenti
Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi
Çatalhöyük Neolitik Kenti
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Pamukkale Hierapolis
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bergama'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN