Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kula'nın tarihi konaklarına Büyükşehir'in eli değecek

Jeopark Müzesi Projesi'ni başlatan Manisa Büyükşehir Belediyesi, tarihi Kula Evleri'nin restorasyonu konusunda da harekete geçti

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula'yı turizm merkezi yapacak Jeopark Müzesi Projesi'ne yönelik başlattığı çalışmalarının ardından, Tarihi Kula Evleri'nin restorasyonu için de düğmeye bastı. Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil başkanlığındaki teknik heyet, ilçedeki zengin mirası gün yüzüne çıkartacak çalışmalara yönelik Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile görüş alışverişinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün ilçeye göstermiş olduğu ilgiden büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, tarihi Kula evlerinin gün yüzüne çıkartacak olan çalışmalarda Büyükşehir'in desteğini alacak olmalarının da halkı adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Kula'nın turizm potansiyeli oldukça yüksek bir ilçe olduğunu kaydeden Tosun, "İnanıyorum ki ilçemize Büyükşehir'in maharetli elinin değmesiyle birlikte kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizi gün yüzüne çıkaracağız. Bu anlamda ilçemiz kazanacaktır" dedi.

HEYET BİLGİ ALDI

Meclis üyesi Faik Şentürk, Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş ve restoratör Zeynep Pehlivanlar'ın eşliğinde inceleme gezisi yapan heyet, ilk olarak Demirciler Çarşı'nı gezdi. Çarşıda bulunan dükkanların tarihi dokusunu ortaya çıkarak proje çalışmalarına yönelik bilgi aldı. Özellikle restore edilerek ziyarete açılan Türk Evi ile Anemon Otel olarak hizmet veren tarihi konaktan etkilendiğini ifade eden Mimar Azmi Açıkdil, yıkılmaya yüz tutmuş yüzlerce evin restore edilmesiyle birlikte Kula'nın eski ihtişamına kavuşabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kula'nın tarihi konaklarına Büyükşehir'in eli değecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN