Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorunlar yumağı

İzmir'in simge yerlerinden tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda sorunlar saymakla bitmiyor. Çarşıya gelen yerli ve yabancılar, tuvalet sorunu yaşıyor kirlilikten şikayet ediyor, sosyal alanların olmamasından dert yanıyor. Bölge esnafı da yaşanan sıkıntıların işlerine yansıdığını belirtiyor

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Egeli Sabah hem ticaretin hem de kentin kalbi olan tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın sorunlarını masaya yatırdı. Vatandaşlardan ve esnaftan yaşanan sorunlarını dinleyen Egeli Sabah, tarihi çarşının yeniden ayağa kalkabilmesi için gereken çözüm önerilerini ortaya koydu. 276 hektarlık alan üzerine kurulu Tarihi Kemeraltı Çarşısı 360 yıllık bir geçmişe sahip. Yaklaşık 10 bin esnafın bulunduğu Kemeraltı Çarşısı, 60 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye'nin en büyük açık hava alışveriş merkezi olan Kemeraltı, tarihi İpek Yolu'nun son noktası olarak biliniyor. 3 farklı dini bünyesinde bulunduran Kemeraltı, mistik kokusuyla kendini AVM'lerden farklı kılıyor. Her gün on binlerce insanın ziyaret ettiği Çarşı, aradan geçen zaman içerisinde kan kaybetti. Göç ve çarpık kentleşme nedeniyle görsel bir kirlilik yaşanırken, işporta ve hanutçuluk insanların korkulu rüyası haline geldi. İzmir Valisi Mustafa Toprak işporta ve seyyar terörüne el koydu. Zabıtalar ve Çevik Kuvvet ekiplerinin ortak çalışmasıyla işportaya karşı savaş başlatıldı, büyük oranda bitirildi. Ancak Kemeraltı'nın temizlik, otopark, güvenlik, tuvalet, çarpık yapılaşma gibi sorunları hala devam ederken, bugüne kadar önlem alınmaması nedeniyle çarşı her geçen gün canlılığını yitiriyor.

KÖTÜ REKLAM OLUYOR

SGK emeklisi 57 yaşındaki 2 çocuk babası Hamit Yelkenci, "Kemeraltı'nın başlıca sorunları arasında tuvaletlerin yetersizliği ve olan tuvaletlerin de çok hijyenik olmaması. İzmir'in aynası Kemaraltı'nı kurvaziyer gemileriyle gelen yüzlerce turist ziyaret ediyor. İzmir'in ve Türkiye'nin kötü reklamı oluyor" dedi. Kemeraltı'nda dinlenme yerlerinin olmadığını söyleyen 36 yaşındaki tekstil işçisi Nükhet Bilgin de, "Belediyenin bu konuya el atması lazım. İnsanların ücretsiz dinlenebileceği yerler ve alanlar olmalı. Sonuçta herkes para verip kafeteryalara oturmak zorunda değil" dedi. Konak'ta kuaför olarak çalıştığı için sık sık Kemeraltı'na geldiğini söyleyen 19 yaşındaki Gül Özarı, "Gençler olarak Kemeraltı'nda çok daha fazla sosyal yaşam alanı bulamıyoruz. Şu anda Kemeraltı'nda bir tane bile sinema yok. Olan sinemaların hepsi kapalı. Kemeraltı daha canlı hale getirilmeli" dedi. 21 yaşındaki işsiz Cansude Kartal, "Kemeraltı'nda özellikle bayanlar olarak tuvalet problemi yaşıyoruz. Tuvalet sayısı yetersiz. Ayrıca mevcut tuvaletler de bizim kullanabileceğimiz kadar temiz değil. AVM'lerdeki gibi pırıl pırıl tuvaletler olmalı. Mevcut tuvaletler de hiç hijyenik değiller" dedi. 13 yıldır Kemeraltı'nda ayakkabıcı olarak çalıştığını ifade eden Emre Kıldan, "Her geçen yıl işlerimiz düşüyor. Her geçen sene bir önceki seneyi arar olduk. Kemeraltı'nda çok büyük alt yapı yetersizliği var. Işıklandırma yetersiz. Temizlik yetersiz. Bir tane bile çöp tenekesi yok. Vatandaş da böyle olunca çöpünü sokağa atmak zorunda kalıyor. Belediyenin temizlik işçileri de yeterli çalışmıyor" dedi.

BELEDİYE ÇOK YETERSİZ
Kuyumcu Murat Akar, "Balık halinin bulunduğu binadaki otopark yıkıldı. Araç sayısı her geçen gün artıyor. Fakat bugüne kadar yeni bir otopark bile yapılmadı. İnsanlar otoparka aracıyla gelip girmek için dakikalarca sıra bekleyince bir daha Kemeraltı'na gelmek istemiyor. Bu da bizim işlerimizi etkiliyor. Sokaklarda çöp kutusu olmadığı için dükkanımın önündeki çiçeğin etrafı çöplerle doluyor. İnsanlar çöpünü atacak yer bulamayınca burayı kullanıyor. Temizlik yetersiz" dedi. Uzun yıllardır Kemeraltı'nda saatçi olarak bulunduklarını anlatan Yüksel Uluer, "Bu mesleği babamdan devraldım. 70 yıldır Kemeraltı'ndayız. AVM'lere sürekli ruhsat verilmesi, arka arkaya açılan alışveriş merkezleri işlerimizi olumsuz etkiledi. Kemeraltı'nın yeniden düzenlenmesi gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunlar yumağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN