En büyük sorun belediyeler

Türkiye'nin hiçbir yerinde iki belediyeye ait bir çarşı bulunmadığını belirten Kaya, "Hem Büyükşehir'den hem Konak'tan isteğimiz olduğunda, topu birbirlerine atıyorlar. Bu yüzden de sorunlar çözülemiyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetimi Kurulu Başkanı Ümit Kaya, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. 3 dönemden beri yönetimde olan Ümit Kaya, çarşıda gelinlik damatlık ve takım elbise satışı yapıyor. Kemeraltı'nda doğup büyüdüğünü ve yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini söyleyen Kaya, dernek yönetimini oluştururken çarşının her noktasından birinin seçildiğini aktardı. Kaya, "Yönetimi oluştururken bölgesel temsilciler gibi Kemeraltı'nın her noktasından bir arkadaş aldık. Hisarönü'nden, Anafartalar'dan, Mezarlıkbaşı'ndan, Beyler Sokağı'ndan da arkadaşımız var. Kemeraltı 276 hektarlık çok büyük bir alana sahip. 10 bin esnaftan oluşuyor. 50 bin, 60 binin üzerinde istihdam var. Bu bağlamda da derneğimizde Kemeraltı ile ilgili karar alırken, tamamen çarşının sorunlarını bilerek hareket ediyoruz. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. Dünyanın neresine giderseniz gidin çarşı o kentin aynasıdır. Yerli yabancı turist burayı kesin ziyaret eder. Örneğin, il dışından bir misafiriniz gelse Kemeraltı'na gelir yemek yer, bir kahve içersiniz. O açıdan Kemeraltı İzmir için çok önemli" diye konuştu.

'VALİ TOPRAK ÇOK İLGİLENDİ'
Kemeraltı'nın aynı zamanda içinde tarih barındırdığını vurgulayan Kaya, "Kemeraltı'nın derinine girdiğinizde mistik bir kokusu var. İlk liman burada. İpek yolunun sonu Kemeraltı'nda. Kemeraltı'nda din turizmine de açık. Camiler, sinagoglar var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Merkez Bankası aklınıza ne geliyorsa kentin üst erkânı Kemeraltı'nda. Kemeraltı büyük bir alan olduğu için sıkıntısı bitmiyor. Fakat İzmir Valimiz Mustafa Toprak kemeraltı ile çok ilgili. Sürekli Kemeraltı ile ilgili Ticaret Odası Başkanı, Esnaf Odaları Başkanı, İzmir Valisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Konak Belediye Başkanı ile sürekli irtibat halindeyiz. Sorunlarımızı onlara yansıtıyoruz. Onlar da çözmeye çalışıyor. Vali Bey 3 haftadır İzmir'de 'turizmin düşüşüyle ilgili ne yapabiliriz'i masaya yatırdık. Otelciler Odası Başkanı'ndan, İl Emniyet Müdürü'ne, ve Kültür Turizm Müdürü'ne kadar 45 kişilik bir kadro ile bunu tartıştık" dedi. Kemeraltı'nın tuvalet, otopark, sokak içi aydınlatma ve MOBESE sıkıntılarının olduğunu belirten Kaya, "Turizm toplantısı sonrasında TEDAŞ'ın sokak içi aydınlatmaları düzenleyeceği söylendi. MOBESE'nin bütçesine ticaret odası ile esnaf odası katkı koyacak. Kemeraltı'ndaki sinemaların harekete geçirilmesi ilgili İl Kültür Müdürlüğü'ne yazı yazdık. Sinemaların hepsi kapalı şu anda. Nasipse bu sene Büyükşehir Belediye Başkanımızla da konuştuk, Anafartalar'ın düzenlenip üzerinin kapanması gündemde. Kemeraltı çok büyük bir alana sahip olduğu için gerçek anlamda en büyük sıkıntısı iki belediyeye ait olması. Türkiye'nin hiçbir yerinde de bizim gibi iki belediyeye ait olan bir çarşı yok. Anafartalar ana arter İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, sokak içi Konak Belediyesi'ne ait. Birinden bir talepte bulunuyorsun pası İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne atıyor. Biri ile bir şey görüşüyorsun pası Konak Belediyesi'ne atıyor. Bürokrasi engeline takılıyoruz. Kemeraltı'nın bir kısmını da vakıflara ait. Vakıflara ait olması da ayrı bir sıkıntı" dedi.

YASA TASARISI HAZIR

Bursa, İstanbul, Kayseri, Konya ve İzmir birlikte bir tarihi çarşılar yasa tasarısı hazırladıklarını dile getiren Başkan Kaya, "Bu yasa tasarısını o günün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a verdik. Şimdi maalesef rafa kalktı. Devletin de kendine ait belli sıkıntıları var. Yerel seçimler araya girdi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Tarihi çarşılar yasa tasarısının içinde özerlik de var. Bu yasa tasarısı Türkiye'deki tüm tarihi çarşıları kapsıyordu. Temizliğine, güvenliğine, güzelleştirilmesine biz bakacağız. Bir kısmı vakıflarda olduğu için bununla ilgili sit sorunu yaşanıyor. Bursa Vali Yardımcısı'nın desteğiyle bu sorunları aşabilecek düzeyde bir taslak hazırlamıştık. Sonra milletvekillerinin de yer aldığı bir komisyon oluşturuldu. Bunu tekrar gündeme getirmeye çalışıyoruz. Eğer bu yasa tasarısını meclisten geçirebilirsek, iki belediyeye ait olma sıkıntısını aşacağız" diye konuştu.

METRODA ANONS YAPILMALI
Otopark ve tuvaletlerle ilgili belediyelerle görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Kaya, önümüzdeki günlerde asansörlü otopark gibi bir çalışmaları olacaklarını vurguladı. Kemeraltı'nın ciddi sıkıntılarından biri de duraklarımızın olmaması olduğunu belirten Kaya, "Düne kadar duraklar Kemeraltı'nın içine kadar giriyordu. Mezarlıkbaşı'nda durak sıkıntısı var. Kemeraltı'na geliş için üstüne bir engelleme var gibi. İstanbul'a Eminönü'ne gittiğinde metro anons yapıyor. 'Eminönü Kapalı Çarşı', 'Mısır Çarşısı' diye anons var. Bizim metromuzda Konak durağında 'Kemeraltı' diye bir ibare yok. Biz bu sorunları da yazıyoruz. Henüz bir çözüm yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük sorun belediyeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN