Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Provokatif sözler

Alaçatı'daki restoranların Diyanet İşleri'ne devredilmesi konusunda Vali Toprak ile ters düşen Başkan Kocaoğlu'nun vatandaşlara protesto çağrısı yapacağını açıklaması büyük tepki topladı

Giriş Tarihi: 26.6.2014
İzmir Alaçatı'da restoran ve kafeteryaların Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açıklamaları, ortamı gerdi. AK Partililer, tepki gösterdi. Kocaoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı hedef alarak "Böyle devlet adamlığı olmaz. Bu adamların elinde devlet, devlet olmaz. Biz bir dertten kurtulmak zorundayız. Biz zararlı bir insandan kurtulmak zorundayız. Bu da İzmir Valisi Mustafa Toprak'tır" demişti. Vali Toprak'ın gazetelere açıklama yaparak kendisini yıprattığını belirten ve böyle devam etmesi durumunda protesto edeceklerini bildiren Kocaoğlu, "Yargı sürecini başlatıyoruz. Sayın Vali kendine göre gazetelerde bizim üzerimize yıpratmak için gelmeye devam ederse, biz demokratik protesto haklarımızı da sizlerle birlikte kullanmak üzere İzmirli hemşerilerimize öneride bulunacağız" diye konuşmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Biz vatandaşlarımızın barışçıl, şiddet içermeyen her türlü gösteriye, anayasa çerçevesindeki demokratik hak arayışlarına saygılıyız. Sayın Kocaoğlu burada hak aramayı yasal yollardan yapmalı. Daha önce mal paylaşım komisyonunda yaptığı gibi toplantıyı yarıda bırakmamalı. Mal paylaşım komisyon üyelerine hareket etmemeli. Ancak o bunu yapmayıp her zamanki gibi sinirli, toplantıya katılanlara hakaret eden provokatif tutumunu da sergileyerek esas amacını İzmir'in Özel İdare'ye ait mallarının olmadığını ortaya koymuştur" şeklinde konuştu.

HAKKINI YASALARLA ARASIN
Kocaoğlu'nun gazeteler, televizyonlar ve sivil toplum örgütü aracılığıyla sürekli devletin valisine ve hükümete ağır sözler ve hakaret içeren açıklamalar yaptığını kaydeden Doğan, "İzmir Valisi 30 Mart'ta gidecektir şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Sanki 3'lü kararname yetkisi kendisindeymiş gibi valinin ne zaman görevden ayrılacağını tayin eder hale geldi. Başarısız çalışmalırını kamuoyunun gündeminden kaçırmak amacıyla sürekli bir provokatif ortam hazırlığı içinde. İzmirlileri, yurttaşlarımızı devlete karşı bir eylem içerisine sokmak istemektedir. Sayın Kocaoğlu halkı provakatif eylemlere yöneltmek yerine yasalar çerçevesinde hakkını aramalı, devletle kavga etmeden huzurun tesisine katkı koymalıdır" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 5 yıl hiçbir iş yapmadığını vurgulayan AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "Aziz Kocaoğlu, İl Özel İdare mallarının üzerinden geçinecek, öyle gözüküyor. Alaçatı'da halk sokakta zaten. Binler yürüyor zaten her gün yollarda. Alaçatı'da bir cami var. Daha önce burası bildiğim kadarıyla, Alaçatı'da dükkanlar caminin müştemilatı olarak kullanılmışlar. Bundan daha doğal ne olabilir ki? Yani şimdi Aziz Kocaoğlu'nun anlayacağı dilden konuşmak bize yakışmaz. Buyursun halkı sokağa döksün. Niçin dökecek halkı sokağa?" dedi.

ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR
İzmir' deki gayrimenkulün İzmir'de kalacağını savunan Aşlık, "Hazine de hangi devlet kuruluşunun ihtiyacı varsa ona tahsis eder. Belediyenin ihtiyacı varsa belediyeye tahsis yapar. Bunu istismar etmenin bir anlamı yok. Aziz Kocaoğlu iş yapmamak için, yine bir algı oluşturmak için oradan vuruyor. Belediyeden beslediği bir takım köşe yazarları da ona her türlü desteği veriyor. İzmir'i daha ileri taşımak istiyorsa bu mantığı bırakacak, iş üretecek. Konuşmayacak" şeklinde konuştu.

'İŞİN TADI ARTIK KAÇIYOR'
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, "Aziz Kocaoğlu bu şapkayı bıraksın, bundan tavşan çıkmaz. Yakında bu paylaşım açıklandığında İzmir kamuoyu şunu görecek ki yine en fazla payı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Kendi yapamadıklarını, beceriksizliklerini kapatmak için bunu yapıyor. Hangi bakanlığın ne ihtiyacı varsa devlet adaletli bir şekilde dağıtıyor" dedi. Şengül şöyle devam etti: "Artık tadını bozmaya başladı. 3 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan birisine bu üslup yakışmıyor. Vatandaşlar ona inanıp sokağa çıkıyorsa eyvallah ama ona kimse itibar edip de sokağa çıkacağını zannetmiyorum. Halkın işi gücü yok da Kocaoğlu'na bakacak. Halka verdiği sözleri yerine getirsin. Bu konuyu kapatsın artık."

KOCAOĞLU, RÖPORTAJIMIZI UNUTAMADI
Egeli Sabah'ın geçtiğimiz günlerde İzmir Valisi Mustafa Toprak ile yaptığı röportaj, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz kocaoğlu'nun sürekli gündeminde. kocaoğlu, Vali Toprak'ın "Vandalizme prim veriyorlar" açıklamalarını üstüne aldı, "Bizi vandalizmle suçluyor. Bu sayın Vali, talimatı nereden alıyor?" dedi. kocaoğlu, röportaj sonrası 'Beceriksizim' demiş, ayrıca Harmandalı çöplüğüyle ilgili açıklama yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provokatif sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN