Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane Çukuru satışa çıkarıldı

İzmir'de Basmane Çukuru olarak adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi satışa sunuldu. TMSF'nin, 117 milyon dolar değer biçtiği yerin ihalesi 9 Eylül'de yapılacak

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İzmir'de yapımı 14 yıldır bir türlü tamamlanamayan ve kamuoyunda Basmane Çukuru olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü satışa çıkardı. Çukur için 117 milyon dolar muhammen bedel belirleyen TMSF, satış ihalesini 9 Eylül'de İstanbul'daki merkezinde gerçekleştirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önce satışa karşı çıkmıştı ve satış durdurulmuştu. Burada yüzde 30 hissesi bulunan Büyükşehir'in TMSF'nin yeni satış girişimine karşı nasıl bir tavır alacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Ancak, kulislerde TMSF ve Büyükşehir'in satış konusunda uzlaştığı belirtiliyor.

AÇIK ARTIRMA USULÜ

Dün Resmi Gazete'deki satış ilanında, "Fon'un adı geçen merkezin borçlularından haczedilen gayrimenkullerle bu varlıkların feri veya mütemmim cüzü niteliğindeki sözleşmelerden oluşturulan Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarıldığı' belirtildi. İhaleye katılabilmek için teminat tutarının 11 milyon 700 bin dolar olduğu belirtilirken, nakit teminat dışında bankalardan alınmış dolar cinsinden kesin ve süresiz teminat mektubu, cari değeri nakit teminatın yüzde 15 fazlası tutarında olan TC Devlet Tahvilleri, TC Hazine Bonoları, TC Hazine Kefaletini Haiz Tahviller de kabul edilecek. Teminatın yatırıldığını gösteren dekontun veya teminat mektubu/mektuplarının veya TC Devlet Tahvilleri, TC Hazine Bonoları, TC Hazine Kefaletini Haiz Tahvillerin TMSF adına blokede tutulduğuna dair bankaca düzenlenmiş belgenin, şartnamede belirtilen idari zarfla verilecek diğer belgeler ile birlikte 8 Eylül 2014 tarihinde saat 17.00'a kadar 'Satış Komisyonu'na teslim edilmesi gerekiyor.

PEŞİN OLARAK ÖDENECEK
İhale 9 Eylül 2014 tarihinde TMSF'nin İstanbul'daki merkezinde yapılacak. İhale kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak, sonra açık artırma aşamasına geçilecek. Kurulun ihaleye pazarlık usulü ile devam edilmesine karar vermesi halinde pazarlık, 12 Eylül'de aynı yerde yapılacak.

HİSSEMİZ KALACAK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TMSF'nin Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi'yle ilgili satışına karşı çıkmayacaklarını, ancak belediyeye ait yüzde 30 hisseyi satmaya niyetleri olmadığını açıkladı. Kocaoğlu, satışta Büyükşehir Belediyesi'nin de talipli olup olmayacağıyla ilgili olarak ise, "Durumu bürokrat arkadaşlarla değerlendirip, biz bir şey yapabilir miyiz" diye tartışacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane Çukuru satışa çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN