Ulaşım endişesi

İzmir'de yeni ulaşım düzenlemesi yarından itibaren başlıyor. İzmirliler, uygulamaya karşı Facebook'ta kampanya başlattı. Başkan Kocaoğlu da, "Karalama yapılması doğru değil" dedi

Giriş Tarihi: 28.6.2014
İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi toplu ulaşımda başlatacağı yeni dönem, yarından itibaren başlıyor. İzmirliler için endişeli bir bekleyiş söz konusuyken, özellikle sabah ve akşam saatlerinde vatandaşın itişkakış bindiği İZBAN'ın yeni ulaşım düzenlemesini "kaldırabilir mi?" sorusu, merak konusu oldu. Vatandaşlar, yeni sistemde, engelli vatandaşların düşünülmemesine, bir araçla gideceği yeri 2-3 vasıta değiştirerek yapacak olmasına, kalabalığın artacağı gibi konularda eleştirilerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yeni yapılanma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni ulaşım sisteminin daha başlamadan karalanmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Projede aksayan yerler varsa düzeltilir" mesajı verdi. Her gün yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin işten eve, evden işe giderken kullandığı şehir içi otobüslerin güzergahlarının değişecek olması da tartışmaları beraberinde getirdi. Yeni yapılanmaya en büyük tepkiyi sosyal medyadan İzmirliler verdi. Facebook'tan, "İzmir'de otobüs düzenlemesine hayır" sayfası oluşturuldu. İmza toplayan gençlerin, önümüzdeki günlerde eylem yapma olasılığının olduğu öğrenildi.

"İZMİRLİ, PRİM VERMEZ"
Düzenleme aleyhinde propaganda başlatıldığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Çalışmamıza, 'Bu proje yaşamaz' diyenler var. Bir karalama kampanyası devam ediyor. Projenin hesabını kitabını yaptık. Eğer uygulamada aksayan yerleri varsa değiştirilir, yenileriz, düzeltiriz. Ama aksayan yerleri yok da başkaları bu proje konusunda 'olmasın, belediye geri adım atsın, belediye mahcup olsun, biz bu adama beceriksiz diyelim' diye çıkarlarsa ona da İzmirli hemşehrilerimiz prim vermez" dedi. Vatandaşlara çağrıda bulunan Başkan Kocaoğlu, "Daha başlamamış bir uygulamayı karalamak nasıl bir zihniyettir bunu hemşehrilerimizin takdirine sunuyorum. Projenin önünü kesmek isteyenlere prim vermeyin. Bu projeyi sevin, sahiplenin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN