Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balçova'nın mallarını niye konuşmuyorsun?

Özel İdare mallarını isteyen Başkan Kocaoğlu'na seslenen AK Partili Yıldırım, "12 Eylül Askeri darbesiyle el konulan Balçova Belediyesi'nin mallarını hemen geri verin" dedi

Giriş Tarihi: 29.6.2014
AK Parti Balçova İlçe Başkanı Temel Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslendi, 12 Eylül Askeri darbesiyle el konulan Balçova Belediyesi'nin mallarını ilçeye iade etmesini istedi. Yıldırım, "İl Özel İdaresi'nin mallarını isteyen Kocaoğlu, 12 Eylül darbesiyle el konulan, adeta gasp edilen Balçova'nın mallarını iade etmeyi düşünüyor mu?" diye sordu. Darbeciler Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanıp suçlu bulunduklarına dikkat çeken Yıldırım, Balçova Barajı, Teleferik Tesisleri ve Grand Plaza Otel başta olmak üzere, Balçova'ya ait olan katrilyonluk tesisler ve arsaların bir an önce Balçova Belediyesi'ne devredilmesi gerektiğini söyledi. İl Özel İdaresi'nin mallarının paylaşımı nedeniyle İzmir Valisi Mustafa Toprak ile gerginlik yaşayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na Balçova'dan çağrı var. AK Parti Balçova İlçe Başkanı Temel Yıldırım, 12 Eylül Askeri Darbesi'nin hemen ardından kapatılan Balçova Belde Belediyesi'nin o günkü adıyla İzmir Belediyesi'ne devredilen taşınmazlarının iadesini istedi. 12 Eylül'ün darbeci yönetiminin, İzmir'de ilk iş olarak belde belediyelerinin başkanlarını değiştirdiğini anlatan Yıldırım, dönemin Balçova Belediye Başkanı Saim Katırcıoğlu'nun da görevden alınan başkanlardan biri olduğunu ifade etti. Bağımsız olarak girdiği seçimi, halkın büyük teveccühü ile kazanmış olan Katırcıoğlu'nun yerine darbecilerin bir emekli karacı albayı başkanlık koltuğuna oturttuğunu vurgulayan Yıldırım, "Darbecilerin Balçova Belediyesi'ne atadıkları karacı albay da kısa sürede görevden alınarak, Tahsin Şahinkaya'nın torpiliyle havacı bir albay koltuğa oturtuldu. Bu kişi, Balçova halkına danışmadan, Balçova Belediyesi'nin kapatılması yönünde imza vererek, Belediye'nin kapanmasına neden olmuştur" dedi. Belediyenin kapanmasının ardından, Belediye'ye ait taşınmazların da o zamanki adıyla İzmir Belediyesi'ne devrolunduğunu anımsatan Yıldırım, bunların başında Balçova Barajı, şu an Ekonomi Üniversitesi olarak kullanılan Grand Plaza Otel ve arsası ile Balçova Belediyesi'nin ambleminde de yer alan Teleferik Tesisleri olduğunu ifade etti. Bugünkü değerleri katrilyonlarla ifade edilen bu malların Balçova'ya ait olduğunun herkes tarafından bilindiğini belirten Yıldırım, "Büyükşehir Yasası ile gasp edilen bu mallar İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiştir. 12 Eylül mahkum edildiğine göre, ortada bir haksızlık hatta gasp olayı vardır. Büyükşehir Belediyesi, darbe ile elde ettiği bu malları acilen Balçova'ya devretmelidir. Her ortamda Özel İdare'ye ait malları isteyen Başkan Aziz Kocaoğlu, önce Balçova'nın mallarını iade etmelidir. Balçova Belediyesi borç batağındayken, katrilyonluk mallarının Büyükşehir'de olması, tam bir tezat oluşturmaktadır" dedi.

"BİZDEN ÖNCE ÇALKAYA İSTEMELİ"
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın bu sürece sessiz kalmasına anlam veremediklerini belirten Yıldırım, "Bizden önce Çalkaya'nın Balçova Belediyesi'nin gasp edilen mallarını geri istemesi gerekiyordu. Sayın Başkan eğer bu yönde bir adım atarsa, mücadelesine destek vereceğimizi söylüyoruz. Balçova Belediyesi'nin amblemindeki iki simgeden biri olan teleferiğin yeniden Balçova'ya kazandırılması, ilçeye yapılacak en büyük hizmetlerden biridir" dedi.

'TELEFERİK 8 YILDIR KAPALI'
Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan Teleferik Tesisleri'nin kaderine terk edildiğini dile getiren Yıldırım, Balçova Teleferik Tesisleri, yaklaşık 8 yıldır kapalı. Kocaoğlu, tesislerin ve bölgenin turizm açısından paha biçilemez olduğunu vurgulamış ve burayla ilgilenebilecek vakitlerinin olmadığını söylemişti. Biz de diyoruz ki, ilgilenemedikleri tesisleri Balçova'ya devretsinler. Balçovalı ilgilenir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balçova'nın mallarını niye konuşmuyorsun?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN