Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'in projesi bu kez duvara tosladı

Daha önce Menemen'de hatalı proje fiyaskosuyla gündeme gelen üst geçide, bu sefer de başka engel çıktı. Mülkiyet sorunlarını çözmeden ihaleye çıkan Büyükşehir, bir skandala daha imza attı

Giriş Tarihi: 30.6.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17 Mart'ta, yerel seçimlerin hemen öncesi Menemen'de temelini attığı Esatpaşa Mahallesi Karayolu Üst Geçidi ve bağlantı yolları inşaatında yaşanan hatalı proje skandalının ardından şimdi de duvar problemi çıktı. Büyükşehir Belediyesi, projenin hayata geçeceği alandaki mülkiyet problemlerini çözmeden ihaleye çıkınca, kelimenin tam anlamıyla duvara tosladı. İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, mülkiyetindeki duvarın yıkılmasına ve 1.5 metre içeri girilmesine izin vermedi. İki kurum arasında inatlaşma yaşanınca polis bölgede duvar nöbeti tutmaya başladı. Anlaşmazlık yargıya taşındı. Sıkıntılar bununla da sınırlı kalmadı. Menemen Belediyesi, Atatürk Caddesi üzerinde kendisine ait dükkanları yıkıp 5 metre geri çekmesi gerekirken temel atma töreninin üzerinden 3.5 ay geçmiş olmasına karşın halen daha bu işlemi gerçekleştirmedi. Tüm bunlara bir de inşaat sahası içinde kalan TCDD'ye ait iki binanın kamulaştırması eklenince, proje daha başlamadan çıkmaza girdi. Durum böyle olunca tabi ki her zamanki gibi olan Menemen'in iki yakasının birleşmesini sabırsızlıkla bekleyen 50 bin vatandaşa oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Mart yerel seçimlerine sayılı gün kala Menemen Esatpaşa Mahallesi'nde, 1211 Sokak ile Atatürk Caddesi'ni birbirine bağlayacak 70 metre uzunluğunda 1 adet demiryolu üzerinde köprü, 220 metre uzunluğunda duvar ve 1200 metre yol ve tretuvar yapımını kapsayan projenin temelini attı. Firmaya 17 Mart 2014'te yer teslimi yapılırken işin 270 günde tamamlanması öngörüldü. 30 Mart yerel seçimleri öncesi Büyükşehir Belediyesi'nin projenin hayata geçeceği alandaki mülkiyet problemlerini çözmeden ihaleye çıkması, ardından da yüklenici firmaya yer teslimi yapması sıkıntıları da beraberinde getirdi. Karayolu üst geçidinin Atatürk Caddesi üzerinde kalan bölümünün inşa edilebilmesi ve cadde üzerindeki Kubilay Kışlası'na yan yolla geçişin sağlanabilmesi için yol kenarında İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün duvarının yıkılması gündeme geldi. Büyükşehir Belediyesi, duvarın yıkılabilmesi için gençlik spor müdürlüğüne yazı yazdı fakat müdürlük kendi mülkiyetindeki duvarın yıkılmasına sıcak bakmadı. İki kurum arasındaki anlaşmazlık zamanla inatlaşmaya dönüştü. Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne yazı yazarak duvarı 1 Haziran'da yıkacağını duyurdu. Bunun üzerine iddiaya göre Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal'ın talimatı ile polis bölgede duvar nöbeti tutmaya başladı.

DÜKKANLAR YIKılMADI
Öte yandan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de söz konusu alana bir ekip gönderip tespit yaptırdı, tutanak tuttu. Ardından da müdürlüğün hukuk servisi, Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım kararının durdurulması için idare mahkemesine dava açtı. Projenin hayata geçebilmesi için çözülmesi gereken sorunlar bunlarla da sınırlı kalmadı.

KAMULAŞTIRMA SORUNU
Menemen Belediyesi, yine aynı cadde üzerinde, yol gövdesinde kalan kendi mülkiyetindeki dükkanları yıkıp 5 metre geriye doğru kaydırması gerekirken temel atma töreni üzerinden 3.5 ay geçmesine rağmen bu işlem de gerçekleşmedi. Tüm bunlara bir de kamulaştırma sorunu eklendi. Demiryolunun öbür tarafında, inşaat sahası içinde kalan TCDD'ye ait iki binanın da projenin hayata geçirilebilmesi için yıkılması gündeme geldi. Fakat bu binaların kamulaştırma işlemleri de henüz tamamlanmadı. Büyükşehir Belediyesi'nin tüm bu sorunları çözdükten sonra yapım ihalesine çıkması gerekirken burada işler tersine işledi. Büyükşehir Belediyesi önce yapım ihalesini yaptı ardından da yüklenici firmaya yer teslimi yaptı. Projenin temeli de 17 Mart'ta, Başkan Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle gerçekleşti. Aradan geçen 3.5 aylık süreçte sadece ray kaydırma işlemi gerçekleştirilebildi.

GSİM: DAVA AÇTIK
İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri Büyükşehir'in yıkmak istediği duvarın kendi mülkiyetlerinde olduğunu ve yıkılmasına izin vermediklerini açıkladı. Büyükşehir belediyesi ile yapılan yazışmalarda duvarın yıkılmasının mümkün olmadığını kendilerine ifade ettiklerini belirten yetkililer, belediyenin bu konudaki ısrarının devam etmesi üzerine konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi. İl müdürlüğü bünyesinde görev yapan teknik elemanların geçtiğimiz haftalarda olay yerinde tespit yapıp rapor tuttuğunu belirten yetkililer; "Orada belediye ile aramızda bir itilaf var. Biz kurum olarak kendilerine gerekli uyarıları yazılı olarak yaptık. Fakat karşı taraf bizim uyarılarımızı dikkate almayarak duvarı yıkacağını ifade etti. Hukuk servisimiz söz konusu yıkımın engellenmesi için dava açtı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in projesi bu kez duvara tosladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN