Aktaramadı

Büyükşehir'in yeni ulaşım sistemi, daha ilk iş gününde kabusa dönüştü. Daha önce tek otobüsle gidilen yere artık iki-üç vasıtayla ulaşan İzmirliler, "Dönüşüm dediler, kördüğüm yaptılar. Engelliler ve yaşlılar, indi-bindi sırasında büyük sorunlar yaşıyor. Yazık" diye sitemde bulundu

İzmir kent içi toplu ulaşımda 29 Haziran Pazar günü başladı. Kent merkezi ve ana arterlerdeki otobüs sayısının azaltılıp aktarmalı sisteme geçilmesine vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Proje kapsamında, Merkez, Karşıyaka, Bornova, Buca ve Teleferik olmak üzere 5 ana bölgeye ait 42 alt bölgenin ulaşım sistemi yeniden tasarlandı. Sistemin uygulandığı ilk iş gününde vatandaşlar büyük sıkıntı yaşadı. Adeta kaosa dönen yeni sistemden memnun kalmayan İzmirliler, isyan bayrağını çekti.

İSYAN BAYRAĞI AÇILDI
Okullar kapalı olduğu ve insanların çoğu tatilde olduğu halde yeni sistemde sorun yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, "Nereye nasıl gideceğimizi bilemiyoruz. Tek otobüsle gittiğimiz yere artık 3-4 vasıta değiştirip gideceğiz. Bundan sonra 90 dakikada nasıl bir yerden bir yere gidebileceğiz? Engelliler, yaşlılar ve çocuklu yolcular ne yapacak? İZBAN ya da Metro seferlerinde sorun çıktığında bu sistem çöker. İnsanlar bir yerden bir yere gidemez" dedi. Bir GSM operatöründe müşteri temsilcisi olarak çalışan Elçin Çolak, her gün 54 numaralı Otogar-Konak otobüsünü kullandığını fakat otobüsün güzergâhının değişmesi nedeniyle bugün sıkıntı yaşadığını söyledi. Yeni sistemi hiç iyi bulmadığını belirten Fevzi Yağcıoğlu, "Bayraklı'dan geliyorum. Cengizhan mahallesinden Konak'a giden otobüsü kaldırmışlar. Gidemiyoruz. Kaldık böyle. Otobüs yok. Şoförle tartışmamak için kendimi zor tutuyorum. Tek vasıta gidebileceğim yere şu an 2 tane değiştirdim. Üçüncüyü bekliyorum. İstanbul'u geçtik. Birinin hastası olsa yollarda telef olup gidecek" dedi. Ayakkabıcı Salih İçmekaya, "Normalde saat 09.00'da işbaşı yapmam gerekiyor. Saat 10.00 oldu. Hala burada otobüs gelecek de işe gideceğim. İşten atılmazsak iyidir" dedi.

ENGELLİLER ZORLANDI

Emekli Mehmet Çiftçi, "Böyle ulaşım mı olur? Rezillikten başka bir şey değil. Süründürüyorlar. Pınarbaşı buraya birkaç kilometre uzaklıkta ama iki otobüs değiştirdim. Çaremiz yok bineceğiz ne yapalım?" dedi. Ev hamımı Fatma Yalaman, "Rezillik bu. Gümüşpala'dan bindim. Özkanlar'a gideceğim. Halkapınar'da ne işim var benim. Sol elimle sağ kulağımı tutturuyorlar" dedi. Nur Karakaş, "Normalde tek vasıta ile gidiyorduk. Şu an ikinci vasıtadayız. Hala ulaşamadık. 3 de olur 4 de olur. Annem hasta. İşi gücü bıraktık. Annemi hastaneye götürmeye çalışıyoruz. Bu kadın asansöre de yürüyen merdivene de binemiyor. Gelip sırtlarında taşıyacaklarsa sorun yok" dedi.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRDİLER
Yeni düzenleme ile yaşanan sıkıntılar, sosyal medyaya da yansıdı. Ulaşım sıkıntısı yaşayan vatandaşlar sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. @MertEraslan1912: Evet ezberimiz bozuldu. Sağol Eshot 4 milyon İzmirli Bornova ve Alsancak'a nasıl gideceğini bilmiyor. @KacakGocmen: Yeni eshot güzergahları bir harika dostum. Araba hareket halindeyken aktarma yapıyorsun falan. @aubaran: #eshot Ulaşımda düğümü çözeyim derken engelli vatandaşı perişan ettiniz zaman zaman dışarı çıkan engelliler sayenizde hiç çıkmayacak. @Koray_KORAL: Sabah kaybolmuş bir vatandaş, 'Buca'ya nasıl giderim' diye sordu. Bornova'dan gelmiş. Soruyu sorduğu yer Karşıyaka.

KOCAOĞLU'NA DAVET VAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT'un uyguladığı yeni toplu ulaşım sistemine AK Partili milletvekillerinden sert tepkiler geldi. AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Twitter adresinden, "İzmir'de trafiğe çözüm bulmak için otobüs azaltan Kocaoğlu'nu 1 günlüğüne ESHOT ile işe gidip gelmeye davet ediyorum!" mesajını paylaştı. Ayrıca Şengül, "Allah aşkına ya Kocaoğlu'na sormak gerekir gümrüğe yeni sistemde nasıl gidecek İzmirli vatandaşlarımız? Bilen varsa lütfen söylesin" dedi.

YARABANDI

AK Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise, bir açıklama yaptı. Dağ, "Toplu ulaşıma yarabandı çözümler ile hastalık tedavi edilmeye çalışılıyor" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Toplu Ulaşımda düğüm çözülüyor" sloganı ile yola çıkarak, 15 senedir İzmir'i yönetenlerin geç de olsa İzmir'de toplu ulaşımın bir kör düğüm haline geldiğini kabul ettiklerini söyleyen Hamza Dağ, "Kabul ettiler etmesine ama bu soruna çözüm üretmek yerine ulaşımı daha da karmaşık ve zorlu bir hale getirecek bir proje ürettiler. Yeni ulaşım sisteminin getirdiği avantajlar denilerek ortaya koyulanlar gerçekten komik. İzmir gibi deniz ulaşımı noktasında çok büyük bir avantajı olan bir kentte deniz ulaşımı unutulmuştur. Aktarmalı sistem olarak tanıtılan bu sistemde engelliler, yaşlılar, çocuk arabası ile yolculuk yapması gereken hanımefendiler ne derece düşünüldü bu da ayrı bir konu. Ayrıca zaman zaman basına ve sosyal medyaya da yansıyan aktarma merkezlerinde ki CHP dönemi tüpgaz kuyrukları benzeri kuyruklar umarız yeni dönemde daha da artmaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktaramadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN