Hani kokmuyordu?

Giriş Tarihi: 2.7.2014

İZSU ekipleri, Körfez kokusuna neden olan Melez Deresi'nde çalışma yaptı. Daha önce, 'Körfez kokmuyor' diyen Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun da çalışmalar hakkında bilgi alması dikkat çekti Aziz Kocaoğlu Bülent Soylu Barış Tarım Hüseyin Mutlu Akpınar

Egeli Sabah'ın uzun süredir gündeme getirdiği koku sorunu için İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekiplerinin seferberlik çalışmaları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Körfez kokusuna neden olan Melez Deresi'ndeki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha önce, "Körfez kokmuyor" diye belirten Başkan Kocaoğlu, şimdi İZSU'nun kokuya neden olan Meles Deresi çalışmalarını yerinde incelemesi kafalarda soru işareti bıraktı. Her yıl, "Temizliyoruz" açıklaması yapıldığını belirten vatandaşlar da, bu kokunun artık sona ermesini istiyor. Özellikle kentin 3 önemli deresi Manda, Meles, Arap'ın denizle buluştuğu Bayraklı, Salhane, Alaybey ve Bostanlı kıyılarında vatandaşlar kokudan ciddi şekilde rahatsızlık duyuyor. İZSU Genel Müdürlüğü, Meles Deresi'nde kokuya neden olan balçık ve çamuru tamamen kaldırarak dere tabanını betonlama çalışmalarına başladı. Ekipler, özellikle yaz aylarında artan sıcaklıkların dere tabanında biriken malzemelerde koku yaratmaması için Meles Deresi'nin tabanında düzenleme ve iyileştirme çalışması yapmaya başladı. Sümerbank Köprüsü'nden Körfez girişine kadar olan 20 bin metrekarelik bölümde çalışmalarına başlayan İZSU, bu sayede koku yaratan balçık ve çamur oluşumunun önüne geçmiş olacak. Çalışmaların ardından stabil malzemelerin üzerine beton dökülecek ve dere yüzeyinin tamamen iyileştirilmesi sağlanmış olacak. Dere tabanına çökertme havuzları yapılarak büyük bir titizlikle adım adım gerçekleştirilen çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanması ve Meles Deresi'ndeki iyileştirmenin kalıcı olarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor. İZSU ekipleri, özellikle Haziran ayında gerçekleşen yoğun yağışlar sonrasında Meles ve Arap derelerinde yoğun temizlik çalışmaları gerçekleştirdi. 2 milyon liralık yatırımla bu yıl hizmete giren yüzer-gezer gemi diye tabir edilen amfibik dere temizlik aracı ve 3 adet çamur pompası çalışmalara hız verdi. 17 Haziran - 27 Haziran tarihleri arasında geçen 10 günlük süre içinde 200 kamyon seferine denk gelen 3 bin ton malzeme Meles ve Arap Dereleri'nden temizlendi.

36 BİN TON MALZEME ÇIKTI
İZSU yetkilileri, son 35 yılda metrekareye düşen yağış ortalamasının 10 - 15 kg olduğunu, ancak bu yılın sadece 11 Haziran'ında İzmir merkezde metrekareye 48 kg yağış düştüğünü bildirdi. Yağışlar nedeniyle malzemelerin derelerde birikmeye neden olduğunu ifade eden yetkililer, gerçekleştirdikleri çalışmayla derelerin tamamen temizlendiğini söyledi. Yetkililer, Mayıs ayından bu yana geçen iki aylık süreçte ise Meles ve Arap derelerinden 2400 kamyon seferine denk gelen toplam 36 bin ton malzeme çıkarıldığını ifade etti. İZSU yetkilileri, yürütülen çalışmaların kalıcı olması için vatandaşlardan derelere malzeme atılmaması ve korunması konusunda destek de istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hani kokmuyordu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN