Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memurlar, haklarını arayacak

Büyükşehir'de çalışan memurlar, yemek ve ulaşım hakları için yaptıkları eylemlerden sonuç alamadı. Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube Yönetimi, haklarını aramak için dava açmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 4.7.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube üyesi memurlar, ulaşım yemek başta olmak üzere toplu iş sözleşmesi koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili yaptıkları eylemlere karşın başarılı olamadı. Uzun hastalık durumda yapılan kesintilerle ilgili düzeltme dışında mevcut sözleşme koşullarla imzalandı. Tüm Bel-Sen haklarını aramak için dava açacak. Büyükşehir Belediyesi, uyuşmazlıkla sona eren toplu iş sözleşmelerinde Tüm Bel-Sen son iki haftadır ard arda eylemler yaptı. Dayanışma sofrası, metro turnikelerinden kent kartsız geçiş ve yarım gün iş bırakma eylemleri yapan Tüm-Bel Sen üyeleri, yasal olarak sözleşmenin imzalanması gereken sürenin dolması nedeniyle belediye yönetiminin önerdiği sözleşmeyi kabul etti. Sözleşmede eski sözleşmeye göre sadece uzun hastalık raporlarında memurlara verilen sosyal denge tazminatından yapılan kesintilerle ilgili bölüm değiştirildi. Yeni maddeye göre kesinti yapılmayacak.

TALEPLER KABUL GÖRMEDİ

Tüm Bel-Sen, Büyükşehir Belediyesi'nin 300'ü yemek, 115 TL'si ulaşım, geri kalanı sosyal denge tazminatı olmak üzere her ay brüt 750 TL'nin (itfaiyeciler ve güvenlik personeli daha fazla) devam etmesini, ancak yemek ve ulaşımın ayrı düzenlenmesini talep etti. Yemekhane açılması veya yemek fişi verilmesi, en az 60 binişlik kent kart verilmesini içeren taleplerin yanı sıra, kreş, emzirme odası kurulması, sağlık raporlarından alınan kesintilerin kaldırması, mobbingle mücadele odalarının kurulmasını istedi. Yasada toplu iş sözleşmesinin belli bir sürede imzalanması gerektiği, aksi durumda sosyal denge tazminatından kayıplar meydana geleceği için Tüm Bel Sen mevcut sözleşmeyi aynı maddi koşullarla imzaladı. Memurların hak kaybı yaşamaması için sözleşmeye imza atan Tüm Bel Sen 1 No'lu Şube, hakkı olduğunu savundukları taleplerini elde etmek için dava açmaya karar verdi. Bununla ilgili hukuki hazırlık başlatıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurlar, haklarını arayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN