Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatalar zinciri

Büyükşehir'in Menemen'deki üst geçidinin hatalı projeye takılmasının ardından, bu kez de Torbalı'da yapılacak köprü, belediyenin çalışmasıyla çakıştı. Meclise taşınan projenin rafa kalkması gündemde

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Menemen Esatpaşa Mahallesi'nde İZBAN Hattı üzerinde inşa edilmesi öngörülen karayolu üst geçit inşaatının hatalı proje nedeniyle gecikmesinin ardından Torbalı'da, İsmetpaşa Caddesi'nde yapımı öngörülen üst geçit inşaatı da durdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin belediye kavşağı olarak da bilinen cadde üzerinde yapmayı öngördüğü karayolu üst geçidi, Torbalı Belediyesi'nin 'Büyük Meydan Projesi' ile çakışınca kriz çıktı. AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, karayolu üst geçidinin 800 metre ileriye kaydırılmasını istedi. İnşaat alanında kalan doğal gaz hattının deplase işlemleri için hazırlık yapılırken Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Haziran ayında inşaatı durdurdu. Şimdi gözler önümüzdeki hafta yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisi'ne çevrildi. İlçe belediyesinin proje tadilatına ilişkin önerisi, Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme gelecek. Komisyonlara sevk edilen önerge, kabul görürse 21 Mart'ta yer teslimi yapılan proje, tadilatı yapılana kadar şimdilik rafa kalkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, TCDD ile ortak hayata geçirdiği İZBAN Hattını, Torbalı Tepeköy'e kadar uzatmak için çalışma başlattı. Hat tamamlanma aşamasına gelirken Torbalı'da, 'belediye kavşağı' olarak da bilinen İsmetpaşa Caddesi üzerinde Büyükşehir Belediyesi araçların tren yolundan geçişini kolaylaştırmak amacıyla karayolu üst geçidi planladı. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından projesi çizilen karayolu üst geçidi, 30 Mart yerel seçimleri öncesi Altyapı Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 2.5 milyon liraya ihale edildi. Ardından da 21 Mart'ta yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. İşin 15 Aralık'ta bitmesi öngörüldü.

'PROJE KAYDIRILSIN'
Bu arada CHP seçimleri kaybetti ve belediye başkanlığı CHP'den AK Parti'ye geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin belediye kavşağı olarak da bilinen cadde üzerinde yapmayı öngördüğü karayolu üst geçidi, AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'in 'Büyük meydan projesi' ile çakışınca kriz çıktı. Görmez, Büyükşehir Belediyesi'ne yazdığı yazıda yapımı öngörülen karayolu üst geçidinin büyük meydan projesini işlevsiz hale getireceğini öne sürdü.

GÖZLER MECLİS'TE

Ardından da ihalesi ve yer teslimi yapılan karayolu üst geçidinin 800 metre aşağıya kaydırılmasını talep etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, tam inşaat alanı içinde kalan doğalgaz hattının deplasesine başlayacakken geçtiğimiz Haziran ayında inşaatı durdurdu. Şimdi tüm gözler Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleşecek olan Belediye Meclisi'ne çevrildi. İlçe belediyesi, söz konusu projenin 800 metre aşağıya kaydırılmasını öngören imar plan tadilatını meclis gündemine taşıyacak. Eğer ilçe belediyesinin önergesi Büyükşehir Belediye Meclisince de kabul görürse karayolu üst geçinin yeri değişecek. Bu tabiî ki proje tadilatını da beraberinde getirecek. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra karayolu üst geçidi inşaatına, yeni yerinde yeniden başlanabilecek. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin sürdüğünü büyük ölçüde sorunun çözüme kavuşturulacağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, karayolu üst geçidi ile ilgili projenin çizildiğini ihalesinin yapılıp yer tesliminin de gerçekleştirildiğini belirtti.

STK'LAR DA KARŞI
Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun da yaşananlara tepki gösterdi. İZBAN'ın kenti ikiye böldüğüne dikkat çeken Olgun, "Projenin alta alınması veya geçitlerin battı-çıktı şeklinde yapılmasını istedik ama olmadı. Geçitler çok dar ve şehrin ergonomisini bozdu. Vergide 77 ili geride bırakmış, İzmir'in ödediği verginin yüzde 55'ini ödeyen bir kente bu geçitler yakışmıyor. Belediye Başkanı yeni yapılacak üst geçidin kent meydanını engelleyeceği gerekçesi ile STK ve siyasi partiler ile toplantı yaptı. Bu konuda hepimiz hemfikiriz. Hem vatandaş hem esnaf hem de ticaret erbabı büyük mağduriyetler yaşadı. Yapılacak yeni geçidin iptal edilmesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatalar zinciri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN