Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayraklı hizmet binası yılan hikayesine döndü

Bayraklı Belediyesi, yeni hizmet binasına bir türlü kavuşamıyor. Normal şartlarda 28 Ağustos'ta bitirilmesi planlanan inşaata, 19 gündür bir çivi bile çakılmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Bayraklı Belediyesi hizmet binasına bir türlü kavuşamıyor. Normal şartlarda 28 Ağustos'ta bitmesi gereken 12 katlı hizmet binasının henüz yeraltındaki 4 katı yapılırken, inşaatın 19 gündür durduğu ortaya çıktı. İnşaatın önündeki tabelada sözleşme tarihi 18 Şubat 2012 olarak görülürken, inşaatın anahtar teslim süresi 540 gün olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz günlerde Bayraklı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısında da gündeme gelen hizmet binasının inşaatının tamamen durduğunu itiraf eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "İhaleye katılan bir firmanın itirazı ve konuyu yargıya götürmesi üzerine mahkeme kararı ile çalışmayı durdurduk. Kamu İhale Kurumu bize mahkeme kararına uymamızı istedi. Yeniden bir tespit ve çalışma yapıyoruz. Kaldığı yerden yeniden ihaleye çıkacağız" demişti. Yılan hikayesine dönen hizmet binasının ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor.

12 KATLI PLANLANDI

Kuruluşundan bu yana Çamkıran ve Osmangazi Hizmet Binaları'nda faaliyetini sürdüren Bayraklı Belediyesi, yeni hizmet binasında tüm hizmetlerini tek çatı altında toplama hedefiyle yola çıktı. Bayraklı Belediyesi, vatandaşların özlemini duyduğu hizmet binası için ilk adımı eski nikah sarayını 2 Şubat 2012'de yıkarak attı. Bayraklı Belediyesi İller Bankası'ndan kredi onayı alındıktan sonra 31 Ekim 2012'de ihaleye çıktı. İhale Komisyonu Başkanlığı'nı Ferdi Hakan Özdağ'ın yaptığı Hizmet Binası ihalesi, saat 10.30'da Osmangazi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda başladı. Hizmet Binası için 13 firma teklif verdi. İhale için 540 gün anahtar teslim inşaat süresi ve yaklaşık olarak 20 milyon 330 bin 354 Lira 4 kuruş maliyet belirlendi. İhalenin ardından Kamu İhale Kurumu'na (KİK) itiraz yapıldı. KİK yapılan itirazın oybirliği ile reddine karar verdi. Hizmet Binası için inşaatı yapacak firma ile 18 Şubat 2012'de sözleşme imzalandıktan sonra yer teslimi yapıldı. 7 Mart 2013'te inşaata başlandı. İşin bitim tarihi olarak da 28 Ağustos 2014 belirlendi. İzmir'in önemli akslarından Altınyol üzerinde "Yeni Kent Merkezi" olarak belirlenen ve metro istasyonu, otobüs durakları ve vapur iskelesi gibi toplu ulaşım merkezlerine yakın olan bölgede düşünülen hizmet binası 4 katı yer altında, 8 katı yer üstünde olmak üzere toplam 12 katlı olarak planlandı. Toplamda 12 bin 021 metrekare inşaat alanına sahip olan hizmet binasının 3 bodrum katı otopark olarak hizmet verecek.

'ÇALIŞMAYI DURDURDUK'
Hizmet binasının inşaatının durduğu 19 gündür çivi bile çakılmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Bayraklı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısında da gündeme gelen hizmet binasının inşaatının tamamen durduğunu itiraf eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "İhaleye katılan bir firmanın itirazı ve konuyu yargıya götürmesi üzerine mahkeme kararı ile çalışmayı durdurduk. Kamu İhale Kurumu bize mahkeme kararına uymamızı istedi. Yeniden bir tespit ve çalışma yapıyoruz. Kaldığı yerden yeniden ihaleye çıkacağız" demişti. Yılan hikayesine dönen hizmet binasının ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor. İnşaatın önündeki tabelada sözleşme tarihi 18 Şubat 2012, işe başlama tarihi 7 Mart 2013, işin bitim tarihi de 28 Ağustos 2014 olarak görülüyor. Yer altında 4, yer üstünde 8 kat olmak üzere toplam 12 katlı binanın şu ana kadar sadece yer altındaki 4 katı yapılabildi. Şu haliyle binanın 28 Ağustos tarihine yetişmesi imkansız olarak görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayraklı hizmet binası yılan hikayesine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN