Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rezillik diz boyu

Giriş Tarihi: 8.7.2014

İzmir Yeni Foça'da, sokaklara taşan lağımlar kötü kokuyu da beraberinde getiriyor. Alt yapı eksikliğinden şikayet eden vatandaşlar, sağlıksız manzara karşısında isyan noktasına geldi

İzmir'in tatil beldelerinden Yeni Foça, atık su ve kötü koku kabusu yaşıyor. İzmir'in alt yapısı bulunmayan, birkaç ilçesinden biri olan Yeni Foça'nın başı, foseptik çukurlarıyla dertte. Belediye tarafından, yağmur sularının tahliyesi için yapılan borulardan yaz aylarında olmamıza rağmen ne olduğu belli olmayan sular akıyor. Borulardaki sular plaja dökülürken, denize deşarj edilen suyun olduğu bölgede çocuklar ve vatandaşlar denize giriyor. Ayrıca vidanjörler ile boşaltılan foseptik çukurlarının bazıları Yeni Foça sokaklarına taşmış durumda. Evlerinin önü lağım suyu olan vatandaşlar, kötü koku ve sağlıksız manzara karşısında isyan noktasına geldi. Yıllardan beri Yeni Foça'nın en büyük sorunlarının başında gelen alt yapı eksikliği, artık çileye dönmüş durumda. Bazı vatandaşlar, evlerinin foseptik çukurlarını 120 lira karşılığında özel vidanjör tutarak çektirse de, bazı vatandaşlar durumdan sıkılıp foseptik çukurlarını kaderine teslim etti. Bir de bu duruma komşular arası, "Ben çektirdim sıra sende" anlaşmazlığı eklenince Yeni Foça'da işler inada binerek foseptiklerin taşmasına neden oldu.

İNATLAŞMA SONUCU
Evinin önü, kaynağı nereden geldiği belli olmayan foseptik atıklarıyla dolan Yeni Foça Kardelen sokak sakinlerinden Nuran Zerrinöcalan, "Belediye dereleri yapacağına ilk önce bu alt yapı sıkıntısını çözseydi, şuan bu durumda olmayacaktı. Evimizin balkonunda oturamaz olduk. Bahçemizde kahvaltı edelim diyoruz, koku yüzünden onu da yapamıyoruz" dedi. Kardelen sokağın başka bir sakini Güngör Koçan ise, "Bu sular nereden geliyor bilmiyorum ama foseptikten taştığı kesin, Bunun için ne tahlile gerek var ne de uzman olmaya. Biz bu atık sulardan bıktık gelip baksınlar. Ben vidanjör tutup çektiriyorum, ama başkası çektirmiyor. Bu iş böyle olmaz. Yetkililer, çözümünü bulsun" dedi.

'AYRIMCILIK VAR'
Fosptiklerden dertli başka bir Yeni Foça sakini Sultan Güngörmez, "İlçede, insan ayrımcılığı var. Sokaklardan lağım akıyor. Pis sulara basmamak için, Evlerimize girmek için köprü kurmamız gerekiyor. Yıllardır aynı sorun devam ediyor.Her yere, yağmur suyu için rögarlar yaptılar, ama onlardan ince ince pis sular akıyor. Vallahi Yunanistan'da olsak daha rahat ederdik. Burada göz boyuyorlar, belediye başkanı yandaşlarını alıp poşetlerle pislik topluyor gibi göstermelik işler yapıyorlar" dedi. Yeni Foça'nın foseptik sorunu, sahil kesiminide vurmuş durumda. Yağmur suyu için yapılan kanallardan ne olduğu belli olmayan sular, yaklaşık 35-40 santigrat dereceyi bulan havada ince ince plaja akıyor. Borudan plaja yayılan suların olduğu bölgede ise çocuklar ve vatandaşlar denize giriyor.

BAŞKAN GELSİN GÖRSÜN
Borulardan plaja yayılan suları fark eden tatilcilerden Banu Erbey, gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek, "Biz, 4 aylığına yaz tatili yapmak için Yeni Foça'dan ev tuttuk. Ama bu gördüğüm manzara karşısında bir daha buraya gelip denize falan girmem. İnsanların sağlıkları ile oynuyorlar. Böyle sorumsuzluk olmaz. Rezillikten başka bir şey değil. Bu pislikten başka bir şey değil. Bunun sorumlularını buraya gelip denize girmesini tavsiye ediyorum. Bizim çocuklarımızın sağlıkları ile bu kadar kolayca oynayabiliyorlar, acaba Belediye Başkanı bu işin sorumluları kendi çocuklarını buradan denize sokar mı?" diyerek plajı terk etti. Plajdaki başka bir yağmur suyu borusunu gören günü birlik torununu da yanına alarak denize gelen Cahide Demir de, "Bir daha buraya gelmem, bizler sağlıklarımızı tehlikeye atamayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rezillik diz boyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN