Gazetecilerden Sertel'e tepki

Giriş Tarihi: 10.7.2014

Büyükşehir'in gazeteci Tolga Tekin'e tehdidine tepki göstermeyen İGC Başkanı Atilla Sertel'i, diğer meslek örgütleri sert dille eleştirdi

İzmir' de sadece gazetecilik yaptığı için Büyükşehir Belediye Basın Müşaviri Reşat Yörük tarafından telefonla tehdit edilen Tolga Tekin'e ülke çapında destek mesajları geliyor. Buna rağmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin sessizliğini koruması ise dikkat çekiyor. Bünyesinde 75 dernek ve 8 federasyon bulunan ve 20 bin gazeteci üyesi olan Gazeteciler Konfederasyonu'nun Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı başta olmak üzere Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, TSYD Genel Sekreteri ve Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ergun Ata ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Suat Deniz, Aydın Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Aydın, Yeni Asır muhabiri Tolga Tekin'e arayarak destek verdi.

GEÇMİŞ OLSUN MESAJLARI
Tehditi kınadıklarını belirten bu isimler, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin olaya sessiz kalmasının affedilemez olduğunu dile getirdi, "Gazeteciler cemiyetleri birer meslek örgütüdür. Siyasi emeller için kullanılacak bir araç haline getirilmeleri mesleğimiz adına çok tehlikelidir. Cemiyetlerin mesleki sorun ve meslektaşların sorunlarına sahip çıkmak öncelikli görevidir. Cemiyetler kişisel hırs ve siyasi emeller için araç olamaz" dedi. Gazeteci derneklerinin yanısıra çok sayıda vatandaş da Yeni Asır'ı arayarak kent sorunlarına sahip çıkan Tolga Tekin'e geçmiş olsun mesajlarında bulundu.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Büyükşehir'in bu tavrını kınamak için Bucayı Sevenler Derneği tarafından Yeni Asır kampanyası başlatıldı. Bucayı Sevenler Derneği önünde buluşan Bucalı esnaf ve üyeler yeni asır gazetesi muhabiri Tolga Tekin'e yapılan saldırıyı kınadıklarını belirtti. Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları da şunları dile getirdi: "İzmir'de yaşanan tatsız olay hepimizi derinden üzdü. İzmir ve Ege ile adı bütünleşmiş olan Yeni Asır Gazetesi'nin başarılı muhabiri Tolga Tekin kardeşimize yapılan tehdit elbette tarafımızdan ve camiamızda kabul görmemiş olmakla birlikte şiddetle kınanmıştır. Asıl bizleri üzen ise TGF Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti gibi kurumların başında oturan şahısların, meslek örgütü olduklarını unutarak konuya duyarsız kalmalarıdır." Kurduğu kütüphanelerle tanınan yazar Recai Şeyhoğlu da Yeni Asır'a gönderdiği mesajda, "Olayı büyük üzüntüyle karşıladım. Tolga Tekin yalnız değildir. Yanında yer alıyorum, karşısındaki kim olursa olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazetecilerden Sertel'e tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN