Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EBSO'dan, Bakan'a 'teşvİk' raporu

Türkiye'nin yüzde 6 ve üzerinde sürdürülebilir büyüme oranına ulaşması gerektiğini vurgulayan Ender Yorgancılar, Bakan Zeybekci'ye bir rapor sunacaklarını bildirdi

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Swissotel Büyük Efes'te İzmir Kordon Rotary Toplantısı'na konuk oldu. 2023 hedeflerine ulaşmak isteyen Türkiye'nin büyüme politikalarına odaklanması gerektiğini, büyüme olmadan işsizlik sorununun çözülemeyeceğini ifade eden Yorgancılar, "İtalya ile Çin arasında en büyük üretim üssü olan Türkiye, bu avantajı değerlendiremiyor. Dünya Bankası, 2014 Türkiye büyüme rakamını yüzde 2.4 olarak açıkladı. Bu büyüme oranı bizim için bitmek demektir. Zira, üniversitelerden her yıl 700 bin öğrenci mezun oluyor. Bu gençlere iş sağlayacak yerler fabrikalardır. Yüzde 2.4 büyüme ile bunu sağlamamız, 2023 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil" dedi.

"AB KIYASLAMASI YANLIŞ"
Büyüme rakamlarının Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslanmasının yanılgıya neden olduğunu kaydeden Yorgancılar, "AB ülkeleri bizim rakibimiz değil. Bizim Brezilya, Çin, Hindistan Rusya gibi ülkelerle mukayese edilmemiz lazım" diye konuştu. 2023 hedeflerine ulaşmak için bugün itibariyle 160-162 milyar dolarlık enerji yatırımının şart olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "Nükleer santral dahil yeni enerji yatırımlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Şu an enerji ithalatımız 50 milyar dolar civarında. Bunun büyük bir kısmı doğalgaza bağlı. Hidroelektrik santral kapasitemiz belli, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları dahil tüm enerji yatırımları için, bu yatırımlarda kullanılacak makine ve ekipmanı da içine alacak bir teşvik mekanizması gerekiyor" diye konuştu. Yorgancılar, bu kapsamda EBSO'nun daveti ile 24 Temmuz'da İzmir'e gelecek Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye sunulmak üzere detaylı bir rapor hazırladıklarını bildirdi. EBSO Başkanı, İzmir özelinde de rüzgardan, güneş ve jeotermale kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik eden bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Teşvik sisteminin yanı sıra kamuoyunu meşgul eden vergi affı konusuna da değinen Yorgancılar, "Çıkan vergi afları, vergisini gününde ödeyenleri cezalandıran bir sistem oluyor. Vergi aflarından istifade eden kişilerin hep aynı kişiler olduğunu ve iki üç kez aftan yararlanmak istediklerini görüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EBSO'dan, Bakan'a 'teşvİk' raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN