Metrodan çıkış yok!

Giriş Tarihi: 12.7.2014

İzmir Metrosu'nda tünelin yırtılması ve yangın sisteminin bulunmamasının ardından şimdi de 'yangın çıkışı" skandalı gündemde. Göztepe istasyonunda olması gereken ikinci yangın çıkış yeri yanlış projelendirildiği için 3.5 milyon liralık kamu zararı oluştuğu iddia edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynakları ile yapımına başladığı, Üçyol - Üçkuyular Metrosu'ndaki skandallar bitmiyor. Tünel yırtılması, yangın söndürme ve algılama sisteminin olmaması derken şimdi de Göztepe istasyonundaki "yangın çıkış" skandalı gündeme damgasını vurdu. Sözleşmede ve projede Göztepe İstasyonu'nda 2 yangın çıkışı yer almasına rağmen bir tane inşa edildi. İddiaya göre, ikinci yangın çıkışı için kazı çalışması yapıldı. Ancak yangın çıkışının merdivenleri İnönü Caddesi'ndeki apartmanların altına denk gelince, temellere zarar verir düşüncesi ile çıkış iptal edildi. Kazılan yangın çıkış tüneli daha sonra tekrar dolduruldu. Ardından da İzmirspor ve Hatay İstasyonlarından sonra Göztepe İstasyonu da geçtiğimiz aylarda hizmete açıldı. Kapatılan yangın çıkışı için iddiaya göre, yaklaşık 3.5 milyon lira para harcandı. Dolayısı ile de kamu zararı oluştu. Böylece ortaya şartnameye ve dünya standartlarına aykırı bir durum çıkmış oldu.

GÖRÜNTÜLERİ DE VAR
Öte yandan Egeli Sabah bir gazetecilik başarısına daha imza attı. Tünelde su basıncı nedeniyle meydana gelen yırtılmayı belgeleyen fotoğraflardan sonra şimdi de video görüntülerine ulaştık.Ortaya çıkan görüntüler olayın ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Görüntülerde metronun tabanındaki beton yapının su ile temasını önlemek için serilen membranın yer altı sularının etkisi ile balon gibi şişti görülüyor.Metro çalışanlarının suyun tabanda yarattığı basıncı azaltmak için membranı kesici/delici bir aletle keserek tünelin yırtılmasına neden olan suyun boşalmasını sağladığı gözlendi.Görüntüleri izleyen İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, metro tünelinin bu şekilde yolculu seferlere açılmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Metrodan çıkış yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN