Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki dinin mensupları iftar coşkusu yaşadı

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM), Dünya Baptist Kiliseler Birliği ve Dünya Protestan Birliği'ne iftar verdi. Hristiyanlar ve müslümanlar, aynı sofrada yemek yedi

İzmir'de farklı bir iftar yaşandı. Hristiyanlarla müslümanlar, aynı sofrada bir araya geldi. Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi(BASAM), Dünya Baptist Kiliseler Birliği ve Dünya Protestan Birliği'ne iftar verdi. Swissotel Büyük Efes'te BASAM tarafından düzenlenen iftara AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ve İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu Dünya Baptist Kiliseleri Derneği, Dünya Protestan Birliği, Baptist Protestan Kiliseler Derneği başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. İftar programında konuşan Rıfat Sait Türkiye'de insanların inanç özgürlüğü içerisinde yaşadığını belirterek son dönemde Ortadoğu'da yaşanan şiddet olaylarına değindi. Sait "Gerek Hristiyanlık'ta, gerek İslam'da gerekse de Musevilik'te Allah'ın getirdiği bütün kitaplarda insan öldürmek suçtur. Bütün dinlerde öldürmeyeceksin deniliyor. Suriye, Irak ve Filistin'de insanlar öldürülüyor. İnsanların birbirini sevmeye, barışa ihtiyacı var. Burada Protestanlar Birliği başkanlarıyla birlikte ellerimizi duaya beraber kaldırdık. Biz bütün dinlerde tek Allah'a inanıyoruz. İnşallah Ramazan Ayı'nda akan kan durur" diyerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.

"İZMİR ÇOK MİSAFİRPERVER"
Dünya Baptist Kiliseleri Genel Sekreteri Neville Callam "Her yıl dayanışma için toplanıyoruz. Bu yıl da İzmir'deyiz. Ertan Çelik'in daveti üzerine teşekkür ederiz. İzmirlinin misafirperverliğini hissettik" dedi. Callam, insanların dünya genelinde inançları yüzünden öldürüldüklerini söylerken buna karşın Türkiye'de insanların birbirlerinin inançlarına büyük saygı gösterdiğini ifade etti. Baptist Protestan Kiliseler Derneği Başkan Ertan Çelik ise, Türkiye'de Baptist Protestan olarak hiçbir ayrım yaşamadan birlik beraberlik içerisinde yaşadıklarını söyledi. Çelik, "Bize bu inanç özgürlüğünü tesis eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Hükümeti'ne teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki dinin mensupları iftar coşkusu yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN