Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuzaklı yola 'mazgal' ayarı

Büyükşehir Belediyesi, Egeli Sabah'ın haberi üzerine Anadolu Caddesi'nde sol şeritte çökme yaptığı için tehlike oluşturan mazgallara müdahale etti

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Egeli Sabah'ın Anadolu Caddesi ile ilgili yaptığı 'Tuzaklı yol' haberi, ses getirdi. Anadolu Caddesi'nin Alaybey ile Soğukkuyu arasında kalan bölümünde trafiğin en hızlı aktığı sol şeritteki mazgalların kazalara davet çıkardığını duyurmuştuk. Yağmur suyu tahliyesi için İZSU tarafından yolun sol şeridine sık aralıkla yaptığı mazgallar zamanla çökme yapmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Hizmetleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler, yolda can güvenliği tehdidi oluşturan mazgallar ile yol arasındaki kot farkını sıfırlamak için belli bölgelere asfaltlama çalışması yaptı. Fakat yapılan çalışmanın ardından yol seviyesinin altında kalan mazgalların çukurları bu seferde tümsek oluşturarak başka bir sorunu meydana getirdi.

ŞİMDİDE TÜMSEK OLDU
Trafiğin en hızlı aktığı ve yeni düzenleme ile tolerans payıyla hız sınırı 90 kilometre olan yolda asfalt ile mazgalların etrafı arasında kot farkı vardı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bölgede yaptığı incelemenin ardından sorunlu mazgalların etrafına asfaltlama çalışması yaparak kot farkını ortadan kaldırdı. Ancak mazgalın etrafına dökülen asfaltla bu kez de mazgal yer seviyesinin üstüne çıktı, tümsekler oluştu. Geçici önlemlerle yamalı bohçaya dönen Anadolu Caddesi'nin, söz konusu bölgesini görenler ise şaşkınlığını gizleyemiyor. Altınyol ve Anadolu Caddesi'nin yol güvenliği açısından güncellenmesi gerektiğini belirten Yol Güvenliği Uzmanı Özgül Sular, "Belediye yol ile ilgili iyi niyetli bir çalışma yapmış fakat bu sefer de çukurları kapatmak için döktükleri asfalt tümsek oluşturmuş. Ayrıca bölüm bölüm asfaltlama yaptıkları için bir lastik yeni asfalt üzerinde giderken diğer lastik eski yıpranmış asfaltın üzerinde gidiyor. Lastiklerin yola tutunuş farklılıkları sürücünün frenleme ve manevra anında kontrol kaybına neden olur. Sadece mazgalın olduğu bölümü yama gibi yaparak değil, yolun o bölgesinin komple asfalt yapılması gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuzaklı yola 'mazgal' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN