Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zabıtadan mısır satan Romanlara elektroşok

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Bostanlı sahilinde kaynamış mısır satan Romanlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi zabıta ekiplerince elektroşok cihazı kullanılarak darp edildiklerini ifade etti

Karşıyaka ilçesi Bostanlı sahilinde kaynamış mısır satan Romanlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesinin zabıta ekiplerince cop, elektroşok cihazı ve biber gazı kullanılarak darbedildiklerini, ayrıca hakarete uğradıklarını belirterek, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdiler. Bostanlı sahil kesiminde, yaz aylarında kaynamış mısır satarak geçimini sağlayan bir grup seyyar satıcı, Örnekköy Mahallesi'nde basın toplantısı düzenledi. İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Örnekköy'deki 30-40 Roman ailenin geleneksel olarak yaz aylarında Bostanlı sahilinde kaynamış mısır satarak geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi. Sahilde kaynamış mısır satanlara yönelik, bu tür şiddet içeren yöntemlerle yapılan müdahalelerin, hiçbir sorunun çözümü olamayacağını dile getiren Abdullah Cıstır, belediye yetkililerinden daha duyarlı olmasını beklediklerini ancak şimdiye kadar bu yaklaşımı görmediklerini anlattı. Cıstır, hukuki yollardan haklarının takipçisi olacaklarını ifade etti. Arkadaşlarının son günlerde baskıya maruz kaldıklarını bildiklerini ama dün gece çok sert müdahaleyle karşılaştıklarını öne süren Cıstır, şu iddialarda bulundu: "Arkadaşlarımız, Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin zabıta ekiplerince darbedilmiş. Darbedilenler arasında 12 yaşında çocuk da var, hamile kadın da. Zabıta ekipleri, müdahalede, cop, elektroşok cihazı ve biber gazı kullanmış. Aralarında sadece oradan geçmekte olan üniversite öğrencilerinin de bulunduğu söylendi. Yol göstermeyen, önleyici tedbir geliştirmeyen, sosyolojik olarak Romanların istihdam sorunlarına çözüm sunmayan her türlü anlayışı kınıyoruz."

"NEFRET SUÇU"
Cıstır, olayın sadece darpla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda müdahale esnasında söylenen sözlerle "nefret suçu" işlendiğini iddia ederek, "Olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağız" dedi. Basın toplantısına destek veren HDP İzmir Eş Başkanı Cavit Uğur da Romanların yaşadığı sorunun istihdam, geçim problemi olmadığını, bunun Anadolu'da binlerce yıldır kardeşçe yaşayan Kürtler, Romanlar ve Alevilere yönelik nefret olduğunu ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zabıtadan mısır satan Romanlara elektroşok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN